Powszechnie panujące przekonanie, iż beton nadaje się jedynie do wypełniania konstrukcji szalunkowych, skutecznie ogranicza inwencję twórczą w zakresie nowoczesnych aranżacji pomieszczeń mieszkalnych, jak i lokali użytkowych. Oczywiście w tym wypadku nie ma mowy o szarej, surowej powierzchni, chociaż i takie przy odpowiednim projekcie okazują się całkiem udane. Uwagę przykuwają raczej coraz popularniejsze w ostatnich latach gładzie błyszczące, w różnych barwach mieniących się mozaikami, świetnie komponujące się zarówno na ścianach, jak i podłogach.
Beton wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, zastosowanie.
Dla lepszego zrozumienia metod użycia betonu w celach dekoracyjnych i wykończeniowych należy wyróżnić:
- Beton architektoniczny;
- Mikrocement.
Różnica między nimi polega na użyciu odpowiednich składników chemicznych oraz konsystencji. Beton architektoniczny charakteryzuje się znaczną masywnością, którą można wykorzystać także jako ewentualne podpory lub filary. Mikrocement natomiast jest delikatną cienką warstwą niezwykle wytrzymałą przy jednoczesnej niewielkiej wadze własnej. Z tego powodu nie stanowi nadmiernego obciążenia w przypadku wykładania ścian, nie wymaga także nadmiernie ingerujących w posadzkę prac murarskich. Przy odpowiednim przygotowaniu podłoża mikrocement świetnie spisuje się nawet w przypadku ogrzewania podłogowego.
To, co łączy obie metody to niebywała wytrzymałość gwarantująca wieloletnie użytkowanie. Warto dodać, że wszelkie zabiegi higieniczne w żaden sposób nie wpływają na stan materiału, przy czym sprowadzają się jedynie do przetarcia powierzchni wilgotną szmatką. Nawet po latach tak zadbane ściany i podłogi budzą zachwyt swoją świeżością.
Beton na ścianie, inspiracje.
W odróżnieniu od konstrukcji skandynawskich czy kanadyjskich, w naszym kraju w dalszym ciągu głównym budulcem są cegły, płyty i pustaki. Oczywiście stosowane są odpowiednie zabezpieczenia przed utratą ciepła na zewnątrz, zatem opinie, jakoby beton powodował wyziębienie pomieszczeń, należy potraktować w kategorii mitu. Wykończenia drewniane, terakotowe i gipsowe wychodzą powoli z mody, być może na skutek swojej znikomej trwałości w porównaniu z wytrzymałością betonu. Już po stosunkowo niedługim czasie pojawiają się pęknięcia, ciemne naloty i wybrzuszenia, powodując konieczność kosztownych remontów. Cierpi również na tym walor estetyczny, a stosowanie coraz ciemniejszych kinkietów nie jest w stanie tego zmienić. Wyobraźmy sobie zamiast tego lśniącą taflę ściany w delikatnym odcieniu brązu lub różu ze wkomponowanym w pokój nieco modernistycznym oświetleniem. Podobnie pięknie prezentują się stylizacje sztucznie „postarzające” ściany poprzez zastosowanie betonu architektonicznego archiFEST Classic, uwypuklającego pory i rysy wskazujące na „antyczny” charakter powierzchni.
[embedded content]
Dzięki plastyczności betonu architektonicznego można tworzyć niepowtarzalne wzory na powierzchniach, ograniczone jedynie wyobraźnią architekta wnętrz. Ściany w takich przypadkach mogą stanowić jednolitą bryłę, jak i poprzez zastosowanie elementów drewnianych sprawiać wrażenie uporządkowanych fragmentów. Ogromne znaczenie może w tym wypadku odgrywać gra kolorów dzięki dodaniu odpowiednich barwników dostępnych do gotowych zestawów np. w sklepie internetowym na stronie www.festfloor.pl. Gotowe preparaty, są przygotowane z myślą o natychmiastowym użyciu.
Właściwie dobrane dywany czy płaty skór nie tylko nadadzą pomieszczeniom przytulny charakter, lecz także dodatkowo zabezpieczą mikrocementową powłokę.
Beton architektoniczny, mikrocement-przygotowanie.
Osobom nieposiadającym odpowiedniej wiedzy i doświadczenia należy zalecić zatrudnienie profesjonalnej firmy, ponieważ praca z tymi materiałami wymaga niemal zegarmistrzowskiej precyzji oraz znakomitego wyczucia czasu. Ważnym przy tym jest, by zaopatrzyć się w beton czy mikrocement u sprawdzonego dostawcy. Ułatwiając sobie pracę, można posłużyć się już gotowymi zestawami, jak choćby Mikrocement FESTFLOOR Life, które gwarantują pełną kompatybilność składników, a co za tym idzie długowieczność. Z tego samego powodu istotny jest właściwy dobór lakieru w przypadku konieczności uzyskania odpowiedniego połysku. Preparat PU Fest 2K świetnie się do tego nadaje. W przypadku prac niewymagających ogromnych ilości surowców sklep przygotował mniejsze pojemniki, w sam raz do drobniejszych robót dekoracyjnych.
Z uwagi na niespecjalnie skomplikowany proces użycia betonu, jest on chętnie stosowany w przypadku sprzedaży bądź wynajmu lokalu znacząco podnosząc jego standard.
Beton wkracza przebojem do naszych mieszkań, zarówno z powodów ekologicznych, jak i trendów mody. Czas zatem przestać postrzegać go jako szarą pozbawioną polotu masę i dojrzeć drzemiące w nim możliwości plastyczne. Będzie to z pewnością inwestycja nie tylko dająca poczucie bezpieczeństwa, lecz także ciesząca oczy walorami estetycznymi. Czy można chcieć więcej?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS