Samarytanka, Paulina Jurczyk, Oliwia Duda z IV Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej wraz z podharcmistrzem, Grzegorzem Żabickim, opiekunem wieluńskich harcerzy odwiedzali dziś wieluńskie instytucje, kościoły i szkoły, przekazując Betlejemskie Światełko Pokoju.
Betlejemskie Światełko Pokoju, które austriaccy skauci w grocie narodzenia Jezusa zapalają, potem w imię braterstwa i służby harcerskiej rozsyłają po całym kontynencie. W poniedziałek dotarło do Archidiecezji Łódzkiej, tam wszystkie jednostki Chorągwi Łódzkiej odebrały to światełko, a dzisiaj w miejscach, gdzie mieszkamy, gdzie pełnimy służbę harcerską, przekazujemy – mówi Grzegorz Żabicki.
Wieluńscy harcerze, od kiedy zostało to środowisko skautingowe reaktywowane, bardzo aktywnie, bardzo prężnie włączają się w wiele inicjatyw o charakterze publiczno – patriotycznym. Harcerze biorą udział w naszych uroczystościach patriotycznych, których mamy w Wieluniu dosyć dużo i też co roku przed świętami Bożego Narodzenia, kontynuując ten ruch skautingowy, przenoszą piękne symbole świąt Bożego Narodzenia do różnych urzędów, instytucji, szkół po to, aby przekazywać dobrą energię, dobre emocje. Ja się bardzo cieszę, że młodzi ludzie mają w Wieluniu takie możliwości, aby swą aktywność realizować w ruchu harcerskim. To jest naprawdę bardzo cenna inicjatywa, to tworzy charakter, buduje ten charakter. Jestem bardzo mocno szczęśliwy, że w Wieluniu to środowisko odżyło i aktywnie się rozwija z jakimś drobnym udziałem Gminy – mówi burmistrz Paweł Okrasa.
Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP, pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS