Obecnie trwa postępowanie w sprawie ewentualnego wywłaszczenia, które następnie zostanie poddane ocenie rządu. Rosnieft posiada nie tylko 54 proc. udziałów PCK w Schwedt, ale także 24 proc. Udziałów w rafinerii Miro w Karlsruhe i około 28,6 proc. udziałów w Bayernoil z siedzibą w Neustadt an der Donau.
Federalne Ministerstwo Gospodarki od kilku tygodni bada czy należy wywłaszczyć Rosnieft w trzech rafineriach. We wrześniu 2022 roku rząd federalny objął spółki zależne Rosnieft zarządem powierniczym i tym samym przejął nad nimi kontrolę. Celem było zabezpieczenie dostaw paliwa pomimo rezygnacji z rosyjskiej ropy ze względu na wojnę na Ukrainie. Po kilkukrotnym przedłużeniu powiernictwo wygaśnie 10 marca. Rząd w Berlinie będzie musiał zdecydować co dalej z udziałami rosyjskiego koncernu.
Zamknięcie PCK w Schwedt będzie ogromnym problemem dla niemieckiego rządu
Federalne Ministerstwo Gospodarki uważa, że w sporze o PCK stawką jest zaopatrzenie milionów konsumentów we wschodnich i południowych Niemczech. W przypadku upadku rafinerii w Schwedt, w aglomeracji Berlina i Brandenburgii powstałby miesięczny niedobór 300 000 ton oleju napędowego i oleju opałowego, wynika z raportu ministerstwa dla Komisji ds. Energii w Bundestagu. W przypadku spadków udziałów Rosnieft Germany w rafineriach Miro i Bayernoil zabrakłoby kolejnych 210 tys. ton oleju napędowego i opałowego miesięcznie. Zakup i transport tych braków w krótkim czasie nie byłby możliwy. W rezultacie istniałoby wysokie ryzyko wystąpienia wąskich gardeł w dostawach na wschodzie i południu Niemiec. Z drugiej strony, gdyby PCK było kontrolowane przez rosyjski koncern to dostawcy, klienci, usługodawcy i banki wycofaliby się, co mogłoby doprowadzić do zap … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS