A A+ A++

Berberyna to naturalnie występujący alkaloid, który znaleźć można w wielu roślinach. Po wyizolowaniu ma on żółty kolor i bardzo charakterystyczny, gorzki smak. Jakie jest działanie berberyny i kiedy należy ją stosować?

Jak berberyna działa na poziom cukru i cholesterolu?

O berberynie mówi się najczęściej w kontekście gospodarki cukrowej, bowiem okazuje się być skuteczna w przeciwdziałaniu hiperglikemii. Najczęściej sięgają po nią osoby, chorujące na cukrzycę typu drugiego, lecz nie ma przeszkód, aby zażywać ją również w celach profilaktycznych. Powinny sięgać po nią w szczególności osoby, które prowadzą siedzący tryb życia bądź w u których w rodzinie zdiagnozowano cukrzycę (warto mieć na uwadze, że choroba ta może mieć podłoże genetyczne). Berberyna ma zastosowanie w profilaktyce chorób układu krążenia i miażdżycy. Wszystko dlatego, że obniża poziom cholesterolu we krwi oraz normalizuje podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Tutaj ponownie – mogą po nią sięgać zarówno osoby, u których zdiagnozowano te choroby, jak i ci, którzy chcieliby im skutecznie przeciwdziałać.

Berberyna a odchudzanie

Berberyna powinna być przyjmowana przez osoby, których celem jest utrata nadprogramowych kilogramów. Wszystko dlatego, że pozwala ona kontrolować poziom cukru we krwi, nie doprowadzając do jego nagłych spadków, które kończą się osłabieniem oraz atakiem wilczego głodu. Stabilizacja poziomu cukru we krwi to główne wyzwanie dla osób, będących na diecie odchudzającej. Ponadto, berberyna pomaga spalać tłuszcz, aktywując przy tym właściwe enzymy. Jak się okazuje, może być również skuteczna w przypadku osób, które chciałyby podnieść swoją odporność. Berberyna posiada bowiem właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne, dzięki czemu potrafi poradzić sobie z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Dodatkowo zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych, co poprawia ogólne zdrowie i kondycję naszego organizmu.

Jak dawkować suplementy z berberyną?

Berberyna powinna być przyjmowana regularnie, jeśli chcemy odczuć na własnym organizmie jej efekty. Co istotne, nie możemy ograniczać się wyłącznie do jednej dawki dziennie, ze względu na jej niską biodostępność w układzie pokarmowym oraz krótki okres półtrwania. Powinniśmy przyjmować 3 razy dziennie po 300-500 mg berberyny. Można ją znaleźć w różnego typu suplementach dietach, najczęściej o nazwie berberine – przed zażyciem należy zapoznać się z ulotką, w której producent poinformuje o ilości sugerowanych porcji, jakie należy spożyć w ciągu dnia. Mogą je przyjmować zarówno mężczyźni, jak i kobiety w różnym wieku. Choć powszechnie uznawana jest za substancję bezpieczną, to jednak nie jest przeznaczona dla:

  • małych dzieci,
  • kobiet w ciąży,
  • kobiet karmiących piersią.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dotyczących stosowania berberyny, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Powinny to zrobić zwłaszcza osoby, które leczą się na różnego typu przewlekłe schorzenia, aby upewnić się, że berberyna nie będzie wchodziła w reakcję z innymi lekami.

Materiał promocyjny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRajd Rzeszowiak Hoffman dojechał do mety
Następny artykułWojna na Ukrainie. 83. dzień rosyjskiej inwazji. Ewakuacja Azowstalu, wybuchy we Lwowie