Benedykt XVI przygotował specjalny list z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Jego treść została dziś zaprezentowana w krakowskiej kurii. W poniedziałek natomiast jubileuszowe przesłanie wygłosi papież Franciszek.
Podczas piątkowej konferencji o kulisach przygotowania listu mówił kard. Stanisław Dziwisz. W pierwotnym zamyśle miało to być nagranie video, ale ze względu na stan zdrowia emerytowanemu papieżowi łatwiej było po prostu napisać ten tekst, w języku niemieckim. – To nie jest przesłanie tylko do Kościoła krakowskiego czy polskiego, ale do całego Ludu Bożego – stwierdził kardynał.
Kolejne etapy
Emerytowany biskup Rzymu pisze najpierw o dzieciństwie Karola Wojtyły w trudnych historycznych czasach i o etapach duchowej drogi, od decyzji o wstąpieniu do zorganizowanego potajemnie seminarium duchownego, przez kierowanie archidiecezją krakowską i udział w Soborze Watykańskim II po wyjątkowy pontyfikat.
Jak stwierdza, obrady soborowe przedstawiano na forum publicznym jako spieranie się o samą wiarę, „która w ten sposób wydawała się pozbawiona swego charakteru nieomylnej i nienaruszalnej pewności”, a Kościół stawał przed coraz większymi problemami. – Tak więc na nowego papieża czekało w istocie zadanie po ludzku niemal niewykonalne. Już na pierwszy rzut oka okazało się jednak, że Jan Paweł II budził nowe zachwycenie się Chrystusem i Jego Kościołem – pisze Benedykt XVI.
Nie zapomnę dnia śmierci Jana Pawła II
– Nigdy nie zapomnę chwili, w której arcybiskup Sandri podał wiadomość o odejściu papieża – wspomina Benedykt XVI. – Nie zapomnę przede wszystkim chwili, w której wielki dzwon św. Piotra ogłosił tę wiadomość. W dniu pogrzebu Ojca Świętego można było zobaczyć mnóstwo plakatów z napisem „Santo subito”. Było to wołanie, które płynęło ze spotkania z Janem Pawłem II ze wszystkich stron.
Na koniec Benedykt XVI pisze o przydomku „wielki”, przypisywanym Janowi Pawłowi II, a zarezerwowanym dotychczas tylko dla Leona I i Grzegorza I. – Pytanie, czy w tym przypadku przydomek „wielki” przyjmie się czy nie, pozostawmy otwarte. Prawdą jest, że w Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy – podsumowuje autor.
– Niestety, w tekście wyczuwa się moją obecną słabość. Mam jednak nadzieję, że wyczuwa się także moją miłość do wielkiego Papieża – tak treść własnego listu Benedykt XVI skomentował przesyłając go do kard. Dziwisza. Pełna treść dokumentu jest dostępna na stronie Archidiecezji Krakowskiej.
Papież Franciszek do Polaków
Okrągłą rocznicę podkreśli specjalnym przesłaniem również papież Franciszek. Będzie ono transmitowane w poniedziałek 18 maja o godz. 20 w TVP i na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej.
Wcześniej tego dnia papież odprawi mszę przy grobie św. Jana Pawłą II w Bazylice św. Piotra. Liturgia będzie transmitowana przez media watykańskie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS