A A+ A++

Belgijskie Forum Nuklearne: zamknięcie elektrowni jądrowych w Belgii będzie miało znaczący negatywny wpływ na wiele obszarów

09.04.2020r. 16:03


Forum branżowe ostrzega, że koszty produkcji energii elektrycznej mogą się podwoić. Belgijskie Forum Nuklearne z Brukseli ostrzegło, że planowane wycofanie się z energetyki jądrowej przez Belgię do 2025 r. Będzie miało “znaczący negatywny wpływ” na bezpieczeństwo dostaw, emisję dwutlenku węgla, zatrudnienie, ogólną wiedzę specjalistyczną w zakresie energii jądrowej i ceny energii elektrycznej.


Forum stwierdziło, że zamknięcie siedmiu komercyjnych reaktorów jądrowych do 2025 r. może podwoić koszty produkcji energii elektrycznej do 2050 r. a koszt jej importu może znacząco wzrosnąć.

“Wszystkie te niepokojące dane są wynikiem niezależnych badań wykonanych przez ośrodki akademickie, instytuty analityczne i badawcze” – powiedział Serge Dauby, Dyrektor Zarządzający Forum.

Badania sugerują, że emisje dwutlenku węgla z produkcji energii elektrycznej mogą wzrosnąć trzykrotnie do 2050 r., przy 4 mln dodatkowych ton CO2 do 2030 r. i 19 mln ton rocznie w 2030 r. Emisje gazów cieplarnianych byłyby wyższe w 2030 r. o 47 proc. niż w 2010 r.

Udział elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi, które obecnie stanowią 27 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej w Belgii, może osiągnąć 72 proc. do 2030 r.

“Spowodowałoby to gwałtowny wzrost emisji dwutlenku węgla, co byłoby całkowicie sprzeczne z ambitnymi celami klimatycznymi, do których Belgia zobowiązała się w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża w 2015 r.
“Energetyka jądrowa stanowi część rozwiązania, jeśli chodzi o ochronę klimatu, ponieważ idzie w parze z energetyką odnawialną” – poinformowało Forum

Według Forum wycofanie się z energetyki jądrowej mogłoby potencjalnie doprowadzić do utraty 7000 bezpośrednich miejsc pracy, nie wliczając utraty miejsc pracy wśród podwykonawców.

Miałoby to także negatywny wpływ na uzyskaną w ciągu wielu lat pozycję Belgii jako centrum energetyki jądrowej, w tym specjalistyczną wiedzę w zakresie badań naukowych, medycyny nuklearnej, inżynierii, budownictwa, likwidacji elektrowni jądrowych i gospodarki odpadami promieniotwórczymi.

W 2003 r. rząd belgijski postanowił zamknąć siedem komercyjnych elektrowni jądrowych do 2025 r.

Energia z siedmiu komercyjnych reaktorów w Belgii – czterech w Doel i trzech w Tihange – stanowi ponad 50 proc. belgijskich dostaw energii elektrycznej i ponad 80% belgijskiej energii elektrycznej o niskiej emisji dwutlenku węgla. Według Forum energia słoneczna i wiatr łącznie stanowią około 15 proc. dostaw energii elektrycznej.

Forum stwierdziło, że zastępcze moce generacyjne po likwidacji energetyki jądrowej nie zostały jeszcze zbudowane, a niezależni eksperci ostrzegli, że może być za mało czasu dla ich zbudowania przed likwidacją energetyki jądrowej do 2025 r.

NucNet

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKsiążę Harry nie może podjąć pracy. Będzie utrzymywany przez Meghan Markle?
Następny artykułMaseczki obowiązkowe od 16 kwietnia