A A+ A++

Chociaż o tym kruchym problemie mówi się od przeszło dekady, to jednak do tej pory ten temat był pomijany, a teraz może on stać się tak wielki jak globalne ocieplenie. A to dlatego, że na całym świecie piasek i żwir stanowią od 65 do 85 procent, czyli od 47 do 59 miliardów ton materiałów wydobywanych co roku.

Z niego m.in. produkuje się szkło, elektronikę i służy on jako materiał budowlany. Niestety, piasek nie jest materiałem odnawialnym, a jego wydobywanie z tych regionów świata, w których jest go jeszcze sporo, jest niezwykle kosztowne ze względu na transport. Nie każdy piasek też nadaje się do wykorzystania. Co ciekawe, ten z Sahary jest kiepskiej jakości.

Problemy z piaskiem już zaczynają tworzyć konflikty polityczne i doprowadzają do dewastacji przyrody. Najlepszym przykładem tutaj mogą być Indie czy Sri Lanka, gdzie cierpi nie tylko Matka Natura, ale również toczą się bardzo krwawe wojny mafijne.

Pozyskiwanie piasku i żwiru z terenów górzystych doprowadza do tragicznych w skutkach osunięć ziemi, szybszej degradacji koryt rzecznych i morskiej linii brzegowej, które nie chronią przed podnoszącym się stanem wód, wysokimi falami czy tsunami.

ONZ sugeruje rządom krajów świata i międzynarodowym przedsiębiorstwom, aby rozsądniej wykorzystywały ten surowiec, od którego zależny jest postęp technologiczny w wielu kluczowych dziedzinach rozwoju ludzkości. Jeśli ten postęp zostanie zahamowany, będzie to oznaczało nasilenie się problemu głodu i ubóstwa.

Naukowcy z Tulane University mają zamiar rozpocząć erę recyklingu piasku. W tym celu zaczniemy przetwarzać szkło, by ponownie przywrócić je do formy piasku. Pomysłodawcy projektu otrzymali właśnie grant w wysokości 700 tysięcy dolarów z programu zwanego Convergence Accelerator Program. W najbliższych miesiącach rozpoczną się e … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKulturalno-sportowy rozkład jazdy na cały tydzień (04-10.10.)
Następny artykułJezioro Głębokie w październiku 2021