A A+ A++

A to za sprawą nowych nasadzeń drzew, krzewów, bylin i traw odpornych na zjawiska klimatyczne. Miasto chce zazielenić dawne wysypisko przy ul. Krępieckiej, a także teren przy ul. 3 Maja oraz Okulickiego.

Na skwerze, który powstał w miejscu dawnego składowiska odpadów znajduje się wiele alejek do spacerowania, ławek czy rabat bylin, traw i krzewów. To idealne miejsce na odpoczynek, kiedy słońce nie daje się we znaki. Gdy jednak pogoda dopisuje, a słońce mocno praży, brakuje cienia, w którym można byłoby schronić się przed upałem. Skwer znajduje się na wzniesieniu. Rosną na nim sosny i robinie, jednak to za mało, by zapewnić cień. Radą na to ma być posadzenie nowych drzew, które sprawią, że temperatura w tym miejscu znacznie się obniży. Łączna powierzchnia terenu do zadrzewienia zajmuje ok. 14 tys. mkw.

– Chcemy, by w tym miejscu pojawiło się więcej zieleni. Nie jest to takie proste, bo skwer znajduje się na górce po dawnym wysypisku. Nie możemy więc posadzić tam większych drzew. Niemniej jednak obszar jest dość pusty, dlatego chcemy go zapełnić zielenią. Szukamy wykonawcy w tym zakresie – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku działek przy ul. 3 Maja i Okulickiego. Tu miasto chce postawić przede wszystkim na „odbetonowanie” terenów, które łącznie mają ok. 1080 mkw. W planach jest rozebranie nawierzchni dawnego boiska, przygotowanie alejek spacerowych oraz posadzenie nowych drzew, krzewów, bylin i traw. Pojawi się też mała architektura, dzięki czemu miejsca będą idealne do odpoczynku.

Jak podkreślają władze miasta, wskazane lokalizacje nie są jedynymi, na których prowadzone będą zielone prace. Miasto wraca do projektu parku na osiedlu Brzeziny.

– Skupiamy się na aktualizacji dokumentacji. Planujemy złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w ramach działania 3.3 Bezpieczeństwo ekologiczne oraz dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie powodziom i suszy, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskich Obszarów Funkcjonalnych. Wniosek obejmie nie tylko park Brzeziny, w którym pojawią się urządzenia do rekreacji i mała retencja wody, ale także dawne wysypisko śmieci czy planowane zielone przystanki. Ciężko jest podawać jakieś wiążące terminy. Stowarzyszenie Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego, do którego należy Świdnik, liczy ponad 30 członków. Każdy musi mieć wszystko zapięte na ostatni guzik, aby rozpocząć działania. Na ten moment nabór planowany jest na wrzesień 2024 r. Cały czas będziemy też oczywiście realizować mniejsze zadania związane z miejską zielenią – mówi M. Dmowski.

af

Głos Świdnika Marcin Dmowski Świdnik Urząd Miasta Świdnik zieleń miejska

Last modified: 5 października, 2023

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł🔸 Obrączki ślubne w nowoczesnej odsłonie – jakie oryginalne modele możesz znaleźć u jubilerów?
Następny artykułAKTUALIZACJA: Policja poszukuje mężczyzny podejrzewanego o naruszenie nietykalności