W związku z wytycznymi zawartymi w tarczy antykryzysowej stworzonej przez rząd, od 2021 roku wejdzie w życie obowiązek informowania Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zawieranych umowach o dzieło. Spadnie to na barki płatnika składem lub osoby, która zleciła wykonanie dzieła. ZUS będzie prowadził od stycznia ewidencję takich umów.
Przedstawiciele ZUS-u informują jednak, że nie wszystkie umowy o dzieło będzie trzeba zgłaszać. Sporządzona została lista przypadków, w których nie będzie to konieczne. Mowa o umowach:
- zawartych z własnym pracownikiem,
- wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem,
- zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.
CZYTAJ: #Pleszewsieszczepi, czyli nowa akcja społecznościowa
– Umowy zawierane od 1 stycznia 2021 roku trzeba wykazywać w nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło – przyp. red.). Następnie formularz w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o dzieło należy przekazać do ZUS. Można to zrobić elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD. W jednym formularzu można wykazać maksymalnie 10 umów zawartych z jednym wykonawcą – wyjaśnia Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
To nie jedyne informacje istotne z punktu widzenia pracujących, które w ostatnich dniach ogłosili przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W środę informowaliśmy, że wydłużono dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Obowiązuje on do 17 stycznia 2021 roku, a więc do końca trwającej właśnie kwarantanny narodowej.
CZYTAJ: Ponad 105 mln zł na inwestycje w mieście. “To plan sporządzony z dużą rozwagą”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS