A A+ A++

Rząd szykuje dla Polaków całkowicie nową opłatę, która zostanie nałożona na popularne usługi streamingowe. Przepisy wykraczają poza obowiązkową dyrektywę unijną.

Źrodło fot. Giordano Rossoni; Unsplash.com; 2020

i

Aktualnie w Polsce wciąż są prowadzone prace nad wprowadzeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącej prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym. Przepisy ułatwią między innymi zawieranie umów licencyjnych w przypadku materiałów niedostępnych w handlu, co może dać drugie życie starym utworom muzycznym, filmom oraz grom wideo. Niestety, okazuje się, że rząd w Polsce postanowił wykroczyć poza przepisy ustalone we wspomnianej dyrektywie i dodać coś od siebie (via INN Poland).

Nad wprowadzeniem w życie unijnej dyrektywy pracuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ma mieć to formę nowej ustawy „o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw”. We wspomnianym projekcie ustawy z czasem wprowadzono pewnie modyfikacje, o czym wspomniał dyrektor Związku Producentów Audio Video, Bogusław Pluta:

Projekt implementacji przedstawiony w lipcu przez Ministerstwo Kultury był dobry, bo było to w zasadzie wdrożenie unijnych przepisów wprost. Natomiast problem pojawił się po uwagach zgłoszonych przez środowiska artystyczne.

Jak donosi INN Poland, nowe zapisy zostałyby wprowadzane całkowicie z woli rządu i nie są podstawowym elementem unijnej dyrektywy. Dotyczy to „niezbywalnego i nieprzenoszalnego prawa do stosownego wynagrodzenia z tytułu publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym”, co bezpośrednio uderza w popularne usługi streamingowe, w tym Netfliksa oraz YouTube’a, na co przedstawiciele korporacji już zareagowali:

Zwracamy się do rządu z prośbą o ponowne rozważenie, czy uzasadnione jest przyznanie nowego prawa współtwórcom i wykonawcom w art. 70 projektu Ustawy o prawie autorskim. – Przedstawiciel Google’a

Narzucenie tego rodzaju obowiązkowych regulacji ustawowych podwyższy koszty transakcji i doprowadzi do nieefektywności w odniesieniu do rynku serwisów online, które inwestują w polskie treści i je rozpowszechniają. – Przedstawiciel Netfliksa

Teoretycznie rząd chce chronić artystów, ale według nowych przepisów pieniądze trafiałyby do Organizacji Zbiorowego Zarządzania, czyli np. ZAiKS-u oraz ZASP-u. Oba stowarzyszenia wyrażają się bardzo pozytywnie o propozycji rządu, sugerując, że platformy streamingowe zarabiają nieproporcjonalnie więcej od artystów i tymi pieniędzmi należy się podzielić.

Tylko czy te pieniądze faktycznie trafiłyby do artystów? W rozmowie z INN Poland przedstawiciele Netfliksa wyrazili swoje wątpliwości:

Wydaje się, że największymi bezpośrednimi beneficjentami tego rozszerzonego mandatu do zbiorowego zarządzania byłyby same OZZ, które dotychczas raczej nie wykazywały się dużą skutecznością w pozyskiwaniu i dystrybucji wynagrodzeń na rzecz polskich twórców.

Oprócz tego Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zwraca uwagę na możliwą niezgodność nowych przepisów z faktyczną unijną dyrektywą:

Proponowana przez Projekt zmiana […] wykracza poza art. 18 Dyrektywy DSM, nie jest zgodna z art. 18 Dyrektywy, jak też ze szkodą dla sektora audiowizualnego nie bierze pod uwagę jego specyfiki.

Jeśli niepopularne zapisy wejdą w życie, to oczywiście można spodziewać się, że dodatkowe koszty spadną na konsumentów, którzy będą musieli płacić wyższy abonament. Nie wiadomo również, jak zareagowałaby na to Unia Europejska, jeśli okazałoby się, że warunki dyrektywy zostały złamane. INN Poland wysłało zapytanie w tej sprawie bezpośrednio do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale jeszcze nie otrzymało odpowiedzi.

Może Cię też zainteresować:

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTragiczne potrącenie. Policjanci wskazują, jak uniknąć takich wypadków
Następny artykułPrawdziwi czworonożni geniusze. Naukowcy wskazali najmądrzejsze rasy kotów