A A+ A++

koz 13-12-2019, ostatnia aktualizacja 13-12-2019 17:37

Władze stolicy obiecują przemodelowanie centrum Warszawy. Ma być ono bardziej zielone i przyjazne mieszkańcom.

źródło: materiały prasowe

W 2020 roku władze miasta rozpoczynają transformację centrum Warszawy Celem tego projektu jest powiązanie oderwanych od siebie fragmentów w spójną całość. Pierwsze zaplanowane są w otoczeniu Dworca Centralnego, rejonie Pałacu Kultury i Nauki, przy ul. Marszałkowskiej.

Działania ratusza w okolicach Marszałkowskiej mają na celu aktywizację lokali, którymi miasto dysponuje. Będą one wynajmowane w profilowanych konkursach tym najemcom, którzy zaproponują program wpisujący się w wizję tętniącego energią miasta. Rada Warszawy przyjęła uchwałę, która poprawia warunki najmu lokali użytkowych.

Wzdłuż ul. Marszałkowskiej zostanie wytyczona droga rowerowa, która uzupełni brakujący fragment trasy na wysokości Placu Defilad. Inwestycja będzie zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Przy rondzie Dmowskiego zostaną zbudowane przejścia naziemne. W pierwszej kolejności powstaną dwie zebry – na ul. Marszałkowskiej na wysokości ul. Widok i ul. Nowogrodzkiej, kolejna planowana jest w Alejach Jerozolimskich na wysokości ul. Poznańskiej. Termin wytyczenia przejść przez Aleje Jerozolimskie uzależniony jest od daty rozpoczęcia remontu linii średnicowej przez PKP PLK.

– Remont linii średnicowej to okazja do zmian w Alejach Jerozolimskich. Będziemy rozmawiać i konsultować się z mieszkańcami. Chcemy wiedzieć, jak użytkownicy tej przestrzeni wyobrażają sobie jej przyszłość – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent Warszawy.

Równe jezdnie, szerokie chodniki, nowe drogi dla rowerów, przejścia dla pieszych, więcej drzew i miejsc postojowych – tak w 2020 roku zmieni się al. Jana Pawła II. Inwestycja obejmie odcinek al. Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego, pomiędzy rondem ONZ a ul. Nowogrodzką. Zmiany pozwolą, aby ta jedna z ważniejszych arterii w centrum miasta, stała się miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich jej użytkowników – pieszych, rowerzystów i kierowców, którym remont ułatwi wjazdy i zjazdy z alei.

Przejścia dla pieszych przy rondzie Czterdziestolatka zostaną wytyczone przez północne i zachodnie ramię skrzyżowania a także przez ul. Chałubińskiego na osi Nowogrodzkiej. Działania te pozwolą wyprowadzić część ruchu pieszego z przejścia podziemnego, co poprawi komfort przemieszczania się. Zlikwidowane zostaną też istniejące bariery architektoniczne (uskoki, krawężniki), pojawią się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Przybędzie też ławek.

W 2020 roku zostaną rozpoczęte inwestycje na ulicach i placach tzw. Uśmiechu Warszawy, który jest wytyczony od ul. Mokotowskiej przez plac Trzech Krzyży, Bracką, Plac Pięciu Rogów, Szpitalną, Plac Powstańców Warszawy aż do ul. Świętokrzyskiej. Prace rozpoczną się od wytyczenia przejścia dla pieszych przez Al. Jerozolimskie na wysokości „Smyka”, które połączy dwa fragmenty ul. Brackiej.

Przyszły rok przyniesie również zmiany na tzw. placu Pięciu Rogów zlokalizowanym na skrzyżowaniu ważnych dla mieszkańców szlaków: Chmielnej, Brackiej, Zgody i Szpitalnej.  Powstanie otwarta i zielona przestrzeń, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd przez plac zostanie zachowany w ciągu ulic Kruczej i Szpitalnej, ale priorytetem będzie tu ruch pieszy. Inwestycja zostanie zrealizowana na podstawie konkursowej koncepcji.

Zmiany w 2023 roku rozpocznie otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego budowa już trwa. Jest to najbardziej wyczekiwana kulturalna inwestycja Warszawy. Projekt autorstwa Thomasa Phifera radykalnie odmieni otoczenie Pałacu Kultury i Nauki.

Warszawianki i warszawiacy zyskają również nowy plac – tzw. plac Centralny – czyli część Placu Defilad od ul. Marszałkowskiej. W przestrzeni zmodernizowanej zgodnie z projektem konkursowym zespołu A-A Collective mieszkańcy odnajdą ślady historii Warszawy, ale także zieleń i wodę. Plac stanie się przedpolem dla Pałacu Kultury i Nauki oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Równolegle do zmian a placu Defilad powstanie przejście dla pieszych na osi ul. Złotej.

Za trzy lata odmieni się również Oś Saska i rejon Hali Mirowskiej. Aby ułatwić mieszkańcom dostęp do hal i powiązać je z Ogrodem Saskim, w tej osi zostanie zbudowane nowe przejście dla pieszych przez ul. Marszałkowską.

Zmodernizowana zostanie zachodnia część placu Bankowego, od strony ratusza. Powstanie przestrzeń z zielenią, nowymi nawierzchniami i usługami.

Rewitalizację przejdzie też plac przed Domem pod Orłami (rejon ulic Jasnej, Złotej i Zgody). Zostanie wytyczone przejście przez ul. Marszałkowską na wysokości ul. Złotej. Miejsce to zostanie przekształcone w reprezentacyjną, ale zarazem kameralną przestrzeń publiczną.

Po 2023 roku poznamy nowe oblicze placu Powstańców Warszawy. Obecnie oceniania jest oferta, którą złożył prywatny inwestor na budowę parkingu podziemnego. Na realizację inwestycji wykonawca ma 4 lata od daty podpisania umowy, co nastąpi nie później niż do końca lutego 2020 r.

zw.com.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie – bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIndeks WIG20 wzrósł o 0,21% na zamknięciu w piątek
Następny artykułUkradł kartę i wypłacił pieniądze. Myślał, że pozostanie bezkarny