A A+ A++

Tarcza antyinflacyjna. Od czego się zaczęło?

Historia tarcz antyinflacyjnych, które później zamieniły się w solidarnościowe, osłonowe, czy energetyczne, sięga grudnia 2021 r. Wówczas rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych, zniósł akcyzę na energię i obniżył VAT na prąd i gaz z 23 do odpowiednio 5 i 8 proc. Do 8 proc. spadł też VAT na ciepło. Wzrost cen paliw spowolniono z kolei dzięki obniżce akcyzy.

Pierwsza tarcza w lutym 2022 r. została rozszerzona o kolejne rozwiązania. Do końca minionego roku utrzymywano zerowy VAT na gaz i nawozy, 5 proc. podatek na prąd i ciepło i 8 proc. stawkę na niektóre paliwa. Z kolei do końca bieżącego roku ma być utrzymany zerowy VAT na niektóre kategorie żywności (obniżka z 5 proc. stawki podatku) i zamrożone ceny energii w ramach tarczy energetycznej i solidarnościowej. A to pociągnęło za sobą miliardowe koszty, o które zapytaliśmy resort finansów.

„Do końca 2023 r. funkcjonuje w ramach tarcz antyinflacyjnych jedynie obniżona do 0 proc. stawka VAT na żywność. Roczny skutek finansowy z tytułu obniżonej do 0 proc. stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze to około 11 mld zł. W ramach Tarcz Antyinflacyjnych 1.0 i 2.0 obniżono stawki VAT i akcyzy na: energię elektryczną i cieplną, gaz, paliwa oraz żywność i nawozy. Ministerstwo Finansów oszacowało, że w rezultacie wprowadzenia tarcz antyinflacyjnych w zakresie obniżenia stawek VAT i AKC w 2022 r., dochody z obu podatków były niższe ok. 40 mld zł” – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Finansów.

Czytaj także: Przedsiębiorca wkręcony w karuzelę VAT. „Jestem kolejną ofiarą systemu. Urzędnicy z góry zakładają, że każdy jest winny”

Czy rząd zdecyduje się przedłużyć zerowy VAT na żywność i zamrożenie cen energii w 2024 r.? „Kiedy zostanie podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie, zostanie ona zaprezentowana opinii publicznej” – podaje resort finansów w odpowiedzi na nasze pytania.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWartość dodana dla HR w nowej skali
Następny artykułBOCHNIA. W Civitas Christiana „Jesienna szkoła patriotyzmu”