A A+ A++

O tym, że Długi Targ potrzebuje wymiany nawierzchni, wie każdy, kto spacerował uliczkami Głównego Miasta. Część płyt jest popękana lub wyszczerbiona. Zimą jest niezwykle ślisko. 

Miasto do remontu przymierza się od 2019 roku. Ale prace wciąż się nie rozpoczęły. 

– Przez dwa lata prowadziliśmy rozmowy z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków dotyczące realizacji tych prac. W końcu udało się uzyskać zgodę na ich rozpoczęcie. Chcemy teraz, aby jedna z najbardziej rozpoznawalnych ulic Gdańska stała się dostępna i przyjazna dla wszystkich osób, niezależnie od ich potrzeb – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.  

Testowa nawierzchnia

Jak będzie wyglądała nowa nawierzchnia? 

– Zostanie wykonana z kostki o bokach łupanych, zaś lico kostki będzie cięte i uszorstnione poprzez groszkowanie. Wykorzystany zostanie skandynawski bohus o drobnym uziarnieniu, ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Zastosowany materiał dobrany został pod kątem spełnienia wymagań antypoślizgowych. Podjęto jednak decyzję o korekcie w proporcji kolorystyki i wielkości kostki: zwiększeniu o 10 proc. udziału kamienia typu II (skandynawski bohus czerwony) kosztem kamienia typu I (jasnoróżowy), zwiększeniu rozmiaru kostki z 12/20 cm na 13/22 cm. Ustalono także maksymalną szerokość fugi, która wyniesie nie więcej niż 15 milimetrów – informują urzędnicy. 

Nowa nawierzchnia pojawiła się już na fragmencie Długiego Targu. W piątek została tymczasowo udostępniona do użytku. 

– Przy projektowaniu rewolucyjnych zmian takie testowanie jest niezwykle potrzebne. Pozwala na uniknięcie błędów, które później trzeba naprawiać. Upewnia także w tym, że to, co zmieniamy, będzie służyło wszystkim mieszkankom i mieszkańcom. Jestem przekonana, że ta inwestycja zostanie doceniona, bo zmieni komfort bycia razem w tym mieście – mówiła podczas testowania nowej nawierzchni Ewa Kamińska z Referatu Spójności Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. 

Nowa nawierzchnia w 2022 roku

To nie oznacza jednak, że remont zacznie się niezwłocznie. Najpierw trzeba będzie ogłosić przetarg na wykonanie prac. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę w pierwszym postępowaniu, prace rozpoczną się jesienią. Remont ma się zakończyć w 2022 roku. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIle Legii Warszawa może dać jeszcze Artur Boruc?
Następny artykułJoachim Brudziński Gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM