A A+ A++

Wydział Budownictwa Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość po raz kolejny pozyskał środki finansowe na II etap prac budowlano – konserwatorskich przy Bramie Lwowskiej Starej.  Należy pamiętać, że obiekt ten jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków miasta z końca XVI w. wymagających wielu prac restauratorskich i konserwatorskich.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dla Zamościa dofinansowanie w wysokości 250 tys. zł w ramach wygranego konkursu z programu „Ochrona Zabytków 2023”, ogłaszanego corocznie przez ministra na dofinansowanie prac przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Dodatkowe pieniądze na remont Bramy wyasygnuje miasto jako zadeklarowany wkład własny.

Zebrana suma pozwoli na wykonanie prac budowlanych, które tym razem polegać będą na zabezpieczeniu obiektu przed zawilgoceniem. W tym celu wykonana zostanie izolacja pionowa i pozioma wzdłuż ceglanej ściany południowej wewnątrz obiektu. Równolegle prowadzone będą prace konserwatorskie pod okiem doświadczonych specjalistów na najcenniejszym fragmencie Bramy – kamiennej elewacji wschodniej z elementami sztukaterii.

Elewacja wschodnia w całości zbudowana została z dużych prostokątnych bloków kamiennych, równolegle położonych z centralnie zaznaczonym portalem. Bramę wieńczy attyka w kształcie tympanonu bogato zdobiona płaskorzeźbą przedstawiająca Św. Tomasza Apostoła, patrona miasta  klęczącego przed Chrystusem Zbawicielem, po bokach widnieją 2 kartusze z herbem Jelita. Na fryzie umieszczona jest łacińska inskrypcja „ Zwycięzco grzechu, piekła i śmierci odeprzyj wściekłe ataki wszystkich nieprzyjaciół”. Autorem płaskorzeźby jest zamojski rzeźbiarz Jan Bulewicz.

Obecnie na przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich miasto ogłosiło przetarg.

W związku z podjęciem przedsięwzięcia, podobnie jak w ubiegłym roku, z chwilą rozpoczęcia prac przejście przez Bramę zostanie zamknięte.

Z uwagi na wytyczne konkursu i krótki termin rozliczenia projektu, prace przy Bramie wykonywane są etapowo i uzależnione od pozytywnej oceny każdego kolejnego złożonego przez miasto wniosku.

Prace, które zostaną wykonane w tym roku, nie zamykają ostatecznie planów na dalsze prace przy Bramie, które będą mogły być kontynuowane dopiero po kolejnym przystąpieniu do konkursu i uzyskaniu dofinansowania. /info UM

foto .redakcji

Advertisements
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSM Grudziądz: Grill? Tak, ale z rozsądkiem.
Następny artykułPatriarcha Bartłomiej I potwierdza autokefalię Prawosławnego Kościoła Ukrainy