– Przypominanie o Kornelu Morawieckim jest bardzo istotne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których wierność swoim ideałom nie zawsze jest stawiana na pierwszym miejscu. Kornel Morawiecki był jak XIX-wieczny bohater, był romantycznym wizjonerem i wiernym żołnierzem Rzeczypospolitej. Był prawym i przyzwoitym człowiekiem, zawsze w jego sercu na pierwszym miejscu była Polska – podkreśla reżyserka.
Kogo zobaczymy w filmie?
Grzymalska na potrzeby swojego filmu rozmawiała z wdową po Kornelu Morawieckim – Jadwigą, a także działaczami “Solidarności Walczącej” – dr. inż. Wojciechem Myśleckim, Krystyną Oziewicz, Grażyną Walczak, Wojciechem Winciorkiem, prof. Andrzejem Kisielewiczem, prof. Mikołajem Iwanowem oraz Tadeuszem Piątkiem.
Z filmu dowiadujemy się, jak duży wpływ na późniejszą działalność polityczną Kornela Morawieckiego wywarły wydarzenia z 1968 r. – Bardzo aktywnie uczestniczył w wydarzeniach Marca ’68. Był to właściwie początek jego działalności politycznej – zaznacza Grzymalska. – Dla Kornela Marzec 1968 r. to był pierwszy czynny akt walki o niepodległość – dodaje. Morawiecki wyraźnie sprzeciwiał się także interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a w wyrazie protestu wobec niej postanowił malować nocą napisy antysowieckie oraz popierające Czechosłowację.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS