Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał najnowsze dane po przeprowadzonych kontrolach zwolnień lekarskich. Okazuje się, że co czwarty mieszkaniec Opolszczyzny nieprawidłowo wykorzystywał czas na chorobowym. To tylko dane za trzeci kwartał bieżącego roku.
Kontrole ZUS-u w województwie opolskim pozwoliły odzyskać ponad 73 tys. złotych, a w całej Polsce cofnięto zasiłki chorobowe na kwotę ponad 2 mln złotych.
Zasiłki do zwrotu
- „W wakacyjne miesiące opolski ZUS zweryfikował, jak 240 osób realizowało wskazania lekarzy. W regionie niemal co czwarty ubezpieczony nie stosował się do zasad wykorzystywania zwolnienia chorobowego. Stąd 64 osoby zostały pozbawione prawa do zasiłku chorobowego” – informuje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego oddziału ZUS.
Niektórzy „niedomagający” postanowili samodzielnie sprawdzić, czy turystyka i krajoznawstwo mają walory terapeutyczne. W kilku przypadkach modna była Chorwacja i Grecja. Byli też amatorzy uroków Małopolski i Krakowa. Pojawiły się również wątki romantyczne, czyli zaręczyny nad Bałtykiem, na tle zachodzącego słońca. Bohaterowie tych wydarzeń na bieżąco relacjonowali swoje przygody na portalach społecznościowych, a wszystko działo się podczas orzeczonej niezdolności do pracy.
Chorobowe to nie wczasy
ZUS stara się uświadamiać, że czas zwolnienia lekarskiego ma służyć rekonwalescencji,
a zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawcę bądź ZUS ma być wsparciem podczas absencji pracowniczej. Dla osób ubezpieczonych zasiłek chorobowy jest finansową poduszką, która gwarantuje dochód, kiedy nie mogą być aktywni zawodowo.
- „Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia chorobowego to sprawdzenie, czy ubezpieczony wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza. Weryfikowanie czy pieniądze wypłacane z tytułu zasiłków m.in. chorobowego są wydawane prawidłowo, to obowiązek ZUS wynikający z przepisów. Taką możliwość mają ponadto pracodawcy, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych powyżej 20 zatrudnionych. Przedsiębiorca ma prawo ustalić jak pracownik korzysta z czasu przeznaczonego na powrót do pracy” – podsumowuje Sebastian Szczurek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS