Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w czerwcu w sprawie niskiej dostępności do lekarzy sądowych. Zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort zapowiedział pracę nad zwiększeniem ich wynagrodzeń.
Wyższe płace remedium na braki lekarzy sądowych?
Jak poinformował sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, liczba umów wygasłych w II półroczu 2023 r. wyniosła 12, co stanowi około 5% wszystkich zawartych umów. Oznacza to, że w 8 na 47 okręgów sądowych nie było ani jednego lekarza, który zdecydowałby się na zawarcie z prezesem właściwego sądu okręgowego umowy o wykonywanie czynności lekarza sądowego w okręgu danego sądu. Taka sytuacja miała miejsce w:
- Gorzowie Wielkopolskim,
- Ostrołęce,
- Rybniku,
- Rzeszowie,
- Słupsku,
- Sosnowcu,
- Suwałkach,
- Zielonej Górze.
– Należy przy tym zauważyć, iż właściwym do wystawienia zaświadczenia jest lekarz sądowy objęty wykazem lekarzy sądowych dla obszaru danego sądu okręgowego, właściwego dla miejsca pobytu uczestnika postępowania – wskazuje ministerstwo sprawiedliwości.
Arkadiusz Myrcha w piśmie do RPO tłumaczy, że na taki stan rzeczy wpływa wysokość wynagrodzenia przyznawanego lekarzom sądowym.
– W związku z powyższym Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania w celu zidentyfikowania skali zasygnalizowanego problemu oraz prowadzi prace analityczno-koncepcyjne zmierzające do zwiększenia wynagrodzeń lekarzy sądowych w drodze nowelizacji ww. rozporządzenia. Wynik tych prac oraz termin, w jakim zostaną one zakończone, zależeć będą m.in. od możliwości budżetowych Państwa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS