Zwołana na jutro sesja Rady Powiatu w Jaśle według stanowiska wiceprzewodniczącej rady odbędzie się zgodnie z planem. Radni klubów opozycyjnych obstają jednak przy swoim. Przekonują, że posiedzenie w stanie epidemii może zagrażać ich zdrowiu, a przygotowana w ostatnich dniach zmiana w uchwale budżetowej tylko pozoruje walkę z pandemią. Chodzi o środki na przebudowę budynku na potrzeby ratowników medycznych i kierowców szpitala.
Jeżeli radni klubów Porozumienia Samorządowego Ponad Podziałami (PSPP) oraz Samorządu Dla Mieszkańców (SDM) liczyli na to, że wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle Anna Nigborowicz (PiS) zmieni zdanie i odwoła sesję zaplanowaną na 3 kwietnia, srodze się pomylili. Już 26 marca w odpowiedzi na pytania redakcji wyraziła swoje stanowisko w tej kwestii, oświadczając, że nie zamierza odwoływać posiedzenia. Jednocześnie rozwiała obawy części radnych zapewniając, że na sali posiedzeń zachowane zostaną jak najlepsze warunki sanitarne. Zapewnienia te jednak nie zdołały przekonać ich do uczestnictwa w posiedzeniu. W obawie przed zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa oraz w obliczu kolejnych obostrzeń w przemieszczaniu się ludności z pewnością nie pojawią się oni jutro w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Jaśle.
Tymczasem w informacji z 30 marca 2020 r., którą radni otrzymali od Anny Nigborowicz znalazło się kolejne uzasadnienie konieczności przeprowadzenia XXIV sesji Rady Powiatu w Jaśle. Ma ona wynikać z przyjętej 27 marca bieżącego roku przez Zarząd Powiatu w Jaśle autopoprawki do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Jasielskiego na 2020 r. Autopoprawka, o której mowa dotyczy zadania inwestycyjnego polegającego na wykonaniu przebudowy budynku warsztatowo – garażowo – socjalnego na potrzeby ratowników medycznych i kierowców jasielskiego szpitala. Planowana modernizacja, na którą władze zamierzają zabezpieczyć kwotę 100 tys. zł stanowić ma element walki z epidemię koronawirusa. Opozycja nie ma wątpliwości, że autopoprawka przygotowana przez Zarząd Powiatu w Jaśle jest wyłącznie próbą uzasadnienia konieczności zwołania sesji, w której porządku, pierwotnie nie znalazły się sprawy wymagające podjęcia szybkich decyzji. Radni PSPP i SDM, abstrahując od tego, że ratownicy i kierowcy zasługują na zapewnienie im lepszych warunków pracy, poddają w wątpliwość założenie, że modernizacja służyć ma bieżącej walce z postępującą wciąż epidemią wirusa SARS-CoV-2. Uważają, że środki, o których mowa potrzebne są tu i teraz, a przebudowa budynku, który służyć ma pracownikom szpitala trwać będzie długie miesiące.
Dyskurs wokół zasadności zwołania piątkowego posiedzenia rady skupia się jednak przede wszystkim na kwestiach związanych z bezpieczeństwem sanitarnym. Pismem z 30 marca 2020 r. Anna Nigborowicz po raz kolejny zapewniła radnych, że podczas odbywania sesji Rady Powiatu w Jaśle zostaną im zapewnione, jak najlepsze warunki sanitarne. Sala posiedzeń ma zostać zdezynfekowana. Ponadto radni otrzymają rękawiczki oraz maseczki ochronne. Do ich dyspozycji pozostanie także płyn dezynfekcyjny. Zapewnione mają zostać warunki gwarantujące zachowanie wymaganych odległości pomiędzy osobami przebywającymi w sali. W tym celu sporządzono specjalny plan. W poniedziałek otrzymali go wszyscy radni.
POWIĘKSZ
W sali posiedzeń oprócz radnych, skarbnika powiatu oraz obsługi technicznej nie będą uczestniczyć żadni goście. Zgodnie z zapewnieniem naczelnicy poszczególnych wydziałów pozostawać będą w swoich pokojach uczestnicząc zdalnie w sesji. Pismo nie wyjaśnia jednak, w jakim zakresie uczestnictwo to będzie realizowane. Warto wspomnieć o tym, że w porządku obrad sesji znalazły się m.in.: informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie jasielskim, sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji w Jaśle za 2019 rok, czy też informacja o działaniach Prokuratury Rejonowej w Jaśle w 2019 roku. Tym samym w sali powinni pojawić się reprezentanci służb i inspekcji.
Radni klubów opozycyjnych podkreślają, iż od 1 kwietnia bieżącego roku zaostrzone zostały zasady dyscypliny sanitarnej, co powinno wiceprzewodniczącą zmusić do ponownej refleksji nad zasadnością przeprowadzenia jutrzejszej sesji. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na fakt, iż pakiet ustaw tak zwanej „Tarczy antykryzysowej” umożliwia przeprowadzenie sesji rad powiatów w sposób zdalny. Przykładem może być gmina Mielno, w której 27 marca bieżącego roku przeprowadzono sesją rady on-line, o czym wczoraj informowała na sowich stronach Polska Agencja Prasowa.
MD
Napisany dnia: 02.04.2020, 19:00
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS