A A+ A++

Może dojść do sytuacji, że w Polsce będą wdrożone zasady powodujące, aby osoby, które nie są zaszczepione nie stwarzały ryzyka dla osób zaszczepionych – powiedział w Łodzi Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka.

Szef GIS poinformował, że wobec niebezpieczeństwa czwartej fali pandemii i szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa wariantu Delta, nie wyklucza się w naszym kraju wprowadzenia pewnych zasad bezpieczeństwa związanych ze stopniem zaszczepienia społeczeństwa.

Pytany o możliwości wprowadzenia w kraju rozwiązań podobnych do tych we Francji, gdzie głównie osoby zaszczepione będą mogły korzystać na przykład z centrów handlowych, niektórych usług oraz instytucji kultury, Saczka odpowiedział, że ważny jest przede wszystkim społecznych aspekt rozwiązań prowadzących do przerwania ryzyka zakażeń.

Jak najdalszy jestem od tego, abyśmy dzielili społeczeństwo. Każdy jest wolnym obywatelem i podejmuje określone decyzje – akcentował – Jednak dzięki osiągnięciom medycznym w tej chwili w zasadzie jedynym antidotum, które może przerwać łańcuchy zakażeń SARS-CoV-2 i powrócić do normalności, są szczepienia.

Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione – podkreślił Saczka i dodał, że decyzje w sprawach tego typu rozwiązań należą do premiera.

Francja zaostrza kryteria

Francuzi rzucili się na szczepienia. Wszystko przez zapowiedź Macrona

We Francji od poniedziałkowego wieczora na szczepienia przeciw Covid-19 zarejestrowało się prawie 1,5 mln osób.

Nagły wzrost zainteresowania szczepieniami jest związany z zapowiedzią prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Poinformował on, że szczepienia przeciw Covid-19 nie będą we Francji obowiązkowe dla całego społeczeństwa, ale wprowadzane restrykcje będą dotyczyły osób, które nie posiadają certyfikatu sanitarnego potwierdzającego szczepienie, negatywny test, bądź nabycie odporności na Covid-19.

Bez certyfikatu sanitarnego nie będzie można:

  • wejść do kawiarni,
  • korzystać z restauracji,
  • wchodzić do centrów handlowych,
  • podróżować pociągami i samolotami na trasach długodystansowych,
  • odwiedzać placówki medyczne.

Mniej więcej za 10 dni certyfikat ten będzie obowiązywał również w miejscach rozrywki i placówkach kulturalnych.

We wtorek francuskie służby medyczne ostrzegły, że sytuacja covidowa we Francji jest wciąż trudna, a statystycznie “wirus dubluje się co pięć dni”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrak kwarantanny pomaga wakacjom w Turcji
Następny artykułDramatyczne dane. 5 milionów osób umiera przez temperatury