Uniwersytet Zielonogórski zaprasza na kolejną 24 już odsłonę Dni Frankofonii. Start 23 marca. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczna edycja odbędzie się w wersji wirtualnej. Atrakcji mimo to nie zabraknie.
Tradycyjnie już będzie można posłuchać wykładów pełnych wiedzy z zakresu kultury francuskiej. Prowadzący, którymi są w tym roku dr hab. Małgorzata Gamrat oraz prof. Wiesław Malinowski, pochylą się nad tematyką życia i sztuki w piosence. Będzie też o Chopinie w literaturze francuskiej.
I tak nam bardzo zależało, żeby ta frankofonia była takim elementem nie ucieczki, a odejścia od rzeczywistości. Trudnej, pełnej problemów. Jest takie piękne słowo po francusku “l’évasion”, czyli takie jakby wyjście, od tej rzeczywistości. W coś więcej, w coś duchowego. To ma być takie odejście, odpoczynek, oddech.
Co ciekawe – tegoroczne wykłady będą prowadzone po polsku. Bo jak mówią organizatorzy – jest to szansa na dotarcie do jeszcze szerszej publiczności. Nie zabraknie też konkursów. Jeden zaplanowano dla obecnych studentów. Drugi skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Ponieważ chcieliśmy, żeby ta formuła była trochę inna, nowoczesna, dostosowana do czasów, to ma polegać na przygotowaniu krótkiego filmiku. Pokazującego przygotowanie potrawy francuskiej. Tutaj młodzież będzie mogła się wykazać pomysłowością, kreatywnością i talentami. Nie tylko kulinarnymi, ale też artystycznymi. Czekamy na te filmiki.
Po raz pierwszy przeprowadzony zostanie także multimedialny konkurs dla absolwentów romanistyki. Będą się oni mogli zmierzyć w dwóch kategoriach – blog lub krótkie filmiki. Warunek jest jeden – obie formy mają dotyczyć wspomnień z czasów studenckich. Dla przypomnienia – tegoroczne Międzynarodowe Dni Frankofonii odbędą się 23 i 24 marca. A więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS