Przekop Mierzei jest inwestycją, którą należy wspierać. Mam nadzieję, że inwestycja będzie realizowana terminowo i zgodnie z unijnymi normami — mówi europoseł Tomasz Frankowski. Czy sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości?
— Nie można zgodzić się z argumentem przedstawionym przez wnioskodawcę (Urząd Morski w Gdyni), że w trakcie prowadzenia robót na Mierzei Wiślanej oraz przy przebudowie brzegów rzeki Elbląg i Zatoki Elbląskiej nie będzie presji na ichtiofaunę i ornitofaunę występującą na terenie Zalewu Wiślanego — napisał w niej Andrzej Szweda-Lewandowski.
— Do polskich europarlamentarzystów docierają informacje, że Komisja Europejska rozważa skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości sprawy przeciwko Polsce. My we wsparciu ze strony europosła Tomasza Frankowskiego będziemy pilnowali tego, co dzieje się w strukturach unijnych, a ja będę pilnował polskiego rządu — zapowiadał wówczas Jerzy Wcisła.
Gościem senatora podczas ostatniej konferencji prasowej był właśnie Tomasz Frankowski.
— Przekop Mierzei Wiślanej jest dla mnie ważną inwestycją, którą należy wspierać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jej realizacja może ożywić miasto i całą infrastrukturę — zauważa europoseł, który odwiedził Elbląg. — Wiemy jednak, że zmiana celu budowy przez aktualny rząd, spowodowała brak relacji pomiędzy Komisją Europejską a Polską. Chciałbym uniknąć sytuacji, w której Trybunał Sprawiedliwości zajmie się tą sprawą. Miejmy nadzieję, że opinia środowiskowa zostanie dostarczona Komisji Europejskiej i kary, które komisja czasem wdraża za brak respektowania norm unijnych, nie zostaną nałożone na Polskę — mówi Frankowski.
Jerzy Wcisła przyznaje, że popiera realizację trwającej na Mierzei inwestycji.
— Jesteśmy zwolennikami budowy tego kanału, ale istnieje wyraźne zagrożenie, że Komisja Europejska może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości, a wówczas Polsce grozić będą ogromne kary — obawia się senator.
A Tomasz Frankowski dodaje: — Tym bardziej że wiemy, że inwestycja podrożała o co najmniej 100 milionów złotych. Czas to pieniądz i mam nadzieję, że inwestycja będzie terminowo realizowana zgodnie z unijnymi normami i we współpracy z Komisją Europejską, bo im szybciej się zakończy, tym lepiej dla wszystkich.
Warto wspomnieć, że do budżetu gminy Sztutowo trafiło w październiku odszkodowanie od rządu za zajęcie kawałka jej terenu na potrzeby budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną.
— Na pewno w nowy rok wejdziemy ze sporą nadwyżką na koncie — zdradza Marcin Owsiński, przewodniczący rady gminy Sztutowo, do budżetu której trafiło ponad 200 tysięcy złotych.
Kamila Kornacka
***
Dołącz do nas!
“Maseczka to znak solidarności”. To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale “z dystansem”.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS