A A+ A++

2024-09-23 10:56

publikacja
2024-09-23 10:56

W scenariuszu bazowym RPP może obniżyć stopy proc. w lipcu 2025 r., ale możliwe jest cięcie już w marcu – oceniają ekonomiści PKO BP.

Bazowo obniżki stóp proc. NBP w lipcu '25, ale możliwy jest też marzec
fot. Gold Picture / / Shutterstock

“Punktem orientacyjnym w polityce pieniężnej pozostaje lipiec. (…) Teraz możemy się zastanawiać, czy to będzie lipiec czy trochę wcześniej, czyli marzec. Mamy już 5 osób w RPP, które wprost dopuszczają zmiany stóp w 2025 r.” – powiedziała ekonomistka PKO BP Marta Petka-Zagajewska.

W ocenie PKO BP scenariusz lipcowy stanowi złoty środek pomiędzy uwarunkowaniami makroekonomicznymi, które uzasadniałyby obniżki na początku 2025 (uwzględniając w szczególności normalizację polityki pieniężnej w USA i strefie euro), a wyrażaną dotychczas niechęcią większości RPP do obniżania stóp procentowych (przy braku znaczących zmian w komunikatach po posiedzeniach RPP).

“Na posiedzeniu RPP w marcu inflacja będzie wynosić ok. 5 proc., a to może być zbyt wysoko, słuchając obecnych komentarzy, żeby zdecydować się na obniżkę stóp” – oceniła Petka-Zagajewska.

“Widzimy jednak ryzyko, że powrót do obniżek mógłby nastąpić już przed końcem I kw. 2025 r.” – dodano w raporcie PKO.

Wcześniejszy ruch w dół byłby w ocenie PKO BP możliwy w przypadku słabej koniunktury w strefie euro, przekładającej się na większą skalę luzowania polityki przez EBC.

Petka-Zagajewska dodała, że “demony inflacyjne” coraz bardziej odchodzą w zapomnienie, a RPP być może będzie chciała skupić się na innych zmiennych makro niż inflacja.

“Teraz zakładając różne scenariusze CPI, cen nośników energii to mówimy o przeciętnej inflacji 4-5 proc. i zastanawiamy się już nie w którym roku inflacja powróci do celu, tylko czy to będzie lipiec, czy wrzesień. (…) Rola inflacji, trochę na wzór Fedu, w funkcji reakcji RPP, będzie spadać. RPP będzie coraz bardziej skłonna brać pod uwagę inne elementy” – powiedziała Petka-Zagajewska. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHala PCS zapełniona darami dla powodzian
Następny artykułInnowacje w transformacji energetycznej