A A+ A++

Rząd Chorwacji podjął decyzję o zakupie słynnych tureckich bezzałogowych statków powietrz­nych Bayraktar TB2. Będą to pierwsze drony tej klasy w składzie chorwackich sił zbrojnych, które do tej pory dysponowały jedynie niewielkimi dronami rozpoznawczymi o masie nie­prze­kra­cza­jącej 10 kilo­gramów.

Za sześć dronów Zagrzeb będzie musiał zapłacić 95 milionów dolarów. Kwota ta obejmuje również stanowisko dowodzenia i kontroli, symulator, naziemne stanowiska monitorowania, kontroli i przekazywania danych, zapas części zamiennych wystarczający na 4 tysiące godzin lotu (w tym oczywiście niezbędne narzędzia) oraz szkolenie personelu w Turcji. Płatności zostaną odroczone o dwa lata.

– Siły zbrojne Republiki Chorwacji oznajmiły priorytetowe zapotrzebowanie na pilne pozyskanie systemu uzbrojonych Bayraktarów TB2, a firma [Baykar Teknoloji] przedstawiła klarowną ofertę i propozycję opartą na Bayraktarze TB2 w konfiguracji opartej na total package – powiedział chorwacki wicepremier i minister obrony Ivan Anušić, cytowany przez turecką agencję Anadolu.

Drony będą więc reprezentowały typową konfigurację rozpoznawczo-bojową z głowicą elek­tro­op­tyczną Wescam MX-15 pod kadłubem i zdolnością do przenoszenia uzbrojenia. Być może – podobnie jak polskie maszyny tego typu – otrzymają także lekkie radiolokatory klasy AESA Leonardo Osprey 30.

Nie podano informacji o zamówionym pakiecie uzbrojenia, ale zapewne nie odbiega on od standardowego. Obejmuje więc małe kierowane laserowo bomby ślizgowe MAM‑L i MAM‑C, a potencjalnie także przeciwpancerne pociski kierowane UMTAS, kierowane laserowo pociski kierowane kalibru 70 milimetrów Cirit lub AGR-20 APKWS czy małe kierowane laserowo pociski Bozok opracowane z myślą właśnie o TB2 jako lżejszy, ale cechujący się większym zasięgiem zamiennik dla MAM‑L.

Polska stała się pierwszym – oczywiście poza Turcją, gdzie opracowano tę konstrukcję – NATO‑wskim użytkownikiem TB2. Później do tego grona dołączyły Rumunia i Albania, a teraz również Chorwacja. Pierwszego drona dostarczonego do naszego kraju zaprezentowano w Mirosławcu 28 października. W 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu będą stacjonowały cztery „zestawy” po sześć dronów i naziemne stacje kontroli każdy. Pierwsze bezzałogowce bojowe Bayraktar TB2 rozpoczęły loty kontrolne pod kierunkiem polskich operatorów w lutym 2023 roku.

Odkąd rozpoczęliśmy finansowanie Konfliktów przez Patronite i Buycoffee, serwis pozostał dzięki Waszej hojności wolny od reklam Google. Aby utrzymać ten stan rzeczy, potrzebujemy 1700 złotych miesięcznie. Rozumiemy, że nie każdy może sobie pozwolić na to, by nas sponsorować, ale jeśli wspomożecie nas finansowo, obiecujemy, że Wasze pieniądze się nie zmarnują.

Konfliktom nie grozi zamknięcie, jeśli jednak nie dopniemy budżetu tą drogą, będziemy musieli w przyszłym miesiącu na pewien czas przywrócić reklamy Google.

Możecie nas wspierać przez Patronite.pl i przez Buycoffee.to.


GRUDZIEŃ BEZ REKLAM GOOGLE 91%

Dla Chorwacji Bayraktary będą kolejnym elementem zakrojonej na dużą skalę modernizacji sił zbrojnych. Na tym samym posiedzeniu rady ministrów, podczas którego zapadła decyzja o zakupie TB2, zatwierdzono również wydatki na utrzymanie samolotów bojowych Rafale i przygotowanie do pozyskania czołgów podstawowych Leopard 2A8. Anušić pochwalił się na Twitterze zwiększeniem budżetu resortu obrony o 17,36% – do 1,5 miliarda euro. Jest to około 1,9% PKB Chorwacji, bardzo blisko wymaganego przez NATO progu 2%.

O Leopardach dla Chorwacji pisaliśmy dwa tygodnie temu. Podczas wizyty w Berlinie Anušić poin­for­mo­wał, że państwo znad Adriatyku kupi maksymalnie pięćdziesiąt czołgów tego typu. Innymi słowy: czołgi dla pełnego batalionu pancernego.

Dostawy Leopardów rozpoczną się już w 2026 roku. Cena każdego czołgu zostanie pomniejszona o kwotę odstępnego za przekazanie sprzętu dla sił zbrojnych Ukrainy. Zagrzeb dostarczy Ukraińcom pierwszą transzę trzydziestu czołgów podstawowych M-84A4 Sniper (będące lokalną modernizacją czołgów proweniencji jugosłowiańskiej) i trzydziestu bojowych wozów piechoty M-80A. Do tego dojdą części zamienne i amunicja z chorwackich zapasów.

Niemieckie czołgi będą współdziałały z 62 amerykańskimi bojowymi wozami piechoty M2A2 ODS (obecnie Chorwacja jest na półmetku dostaw obejmujących łącznie 89 egzemplarzy). Dodatkowo w sierpniu amerykań­ski Depar­ta­ment Stanu poinfor­mo­wał o wyrażeniu zgody na sprzedaż Chorwacji wielo­pro­wad­ni­co­wych wyrzutni pocisków rakietowych M142 HIMARS wraz z wyposażeniem towarzyszącym.

Poza tym Chorwaci przyjęli już do służby pierwsze sześć z dwunastu wielo­zada­nio­wych samo­lo­tów bojowych Dassault Rafale w konfiguracji Rafale F3-R. Pierwsza partia objęła cztery jedno­miejscowe Rafale’e C i dwa szkolno-bojowe Rafale’e B. Francuskie maszyny zajęły miejsce MiG-ów-21. Chorwacja była ostatnim europejskim użyt­kow­ni­kiem tych legendarnych, ale i bez­na­dziej­nie prze­sta­rza­łych myśliwców.

ministerstwo obrony Ukrainy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDokumenty Google z Imagen 3. Generowanie obrazów nigdy nie było tak łatwe
Następny artykułKarne i porażka Silvantu [ Sport ]