Robert Lewandowski znów nie zagrał, ale mimo to Bayern Monachium odniósł zwycięstwo nad VfL Wolfsburg (3:2). Pomogły w tym koszmarne błędy bramkarza Koena Casteelsa w pierwszej połowie.

Łukasz Witczyk

PAP/EPA
/ MARTIN ROSE
/ Na zdjęciu: Eric Maxim Choupo-Moting (w środku)

To był hit 29. kolejki Bundesligi i mimo nieobecności kontuzjowanego Roberta Lewandowskiego – nie rozczarował. Piłkarze Bayernu pokazali, że mimo braku Polaka, jest życie w ofensywie. Motorem napędowym ich akcji był młodziutki Jamal Musiala, a o sobie dał znać również Eric Choupo-Moting. Bayernowi pomógł jednak bramkarz gospodarzy – Koen Casteels.

Od początku mecz był prowadzony w żywym tempie. Akcje przenosiły się spod jednej bramki pod drugą. W 15. minucie prowadzenie objęli gracze z Monachium. Alphonso Davies ruszył lewym skrzydłem i gdy wydawało się, że stracił koncepcję na akcje, to oddał piłkę do Musialy, a ten wziął sprawy w swoje ręce: ograł obrońcę i oddał strzał. Pozornie łatwy do obrony, lecz Casteels popełnił błąd i piłka po jego ręce wpadła do bramki.

Po niespełna 10 minutach golkiper Wilków sprezentował rywalom kolejnego gola. Tym razem z lewego skrzydła wrzucał David Alaba, ale nie była to udana wrzutka. Casteels powinien złapać piłkę, miał ją na ręce, ale zamiast chwycić ją, to strącił pod nogi Choupo-Motinga. Ten z prezentu skorzystał i wpakował piłkę do pustej bramki.

Wilki szybko złapały tlen za sprawą kapitalnego strzału Wouta Weghorsta. Holender technicznym uderzeniem po ziemi. Kompletnie zaskoczył Neuera i dał nadzieję na odwrócenie losów meczu. Ta jednak błyskawicznie zgasła. Po wrzutce Thomasa Muellera głową uderzył Musiala, a Casteels tylko obserwował jak piłka wpada do bramki.

Do przerwy Bayern prowadził 3:1, a po zmianie stron początkowo został zepchnięty do defensywy. W 53. minucie Paulo Otavio popisał się świetną wrzutką ze skrzydła, a Maximilian Philipp ubiegł Neuera i wpakował piłkę do bramki. Nadzieje Wilków znów odżyły.

To jednak wszystko, na co było stać gospodarzy. Nie pomogło wejście Bartosza Białka, który na boisku pojawił się w 78. minucie. Bayern wykorzystał prezenty w pierwszej połowie i zrobił krok w kierunku zdobycia mistrzostwa Niemiec.

VfL Wolfsburg – Bayern Monachium 2:3 (1:3)
0:1 – Jamal Musiala 15′
0:2 – Eric Choupo-Moting 24′
1:2 – Wout Weghorst 35′
1:3 – Jamal Musiala 37′
2:3 – Maximilian Philipp 53′

Składy:

VfL Wolfsburg: Koen Casteels – Kevin Mbabu, Maxence Lacroix, John Anthony Brooks, Paulo Otavio – Xaver Schlager, Yannick Gerhardt – Ridle Baku (55′ Josip Brekalo), Maximilian Philipp (78′ Bartosz Białek), Joao Victor (60′ Jerome Roussillon) – Wout Weghorst.

Bayern Monachium: Manuel Neuer – Benjamin Pavard, Jerome Boateng, Lucas Hernandez (90+6′ Tanguy Kouassi), Alphonso Davies – Joshua Kimmich, David Alaba – Jamal Musiala (73′ Kingsley Coman), Thomas Mueller, Leroy Sane (86′ Javi Martinez) – Eric Choupo-Moting.

Żółte kartki: Paulo Otavio, Kevin Mbabu (VfL Wolfsburg) oraz Lucas Hernandez (Bayern Monachium).