A A+ A++

Przedstawiciele białoruskiego batalionu im. Konstantego Kalinowskiego (biał. Kastusia Kalinouskiego) zapowiedzieli „kolejny etap zwiększania liczebności narodowej jednostki wojskowej”. Od tej pory białoruscy ochotnicy będą walczyć z Rosjanami w ramach pułku.

Białoruscy ochotnicy ogłosili utworzenie białoruskiego pułku im. Konstantego Kalinowskiego, w skład którego wejdą batalion „Litwin” i batalion „Wołat”.

– Białoruska narodowa jednostka wojskowa nadal tworzy historię walki zbrojnej. Nasi żołnierze wzrastają w swoich szeregach, nabierając sił i wytrzymałości poprzez próby. Dziś oświadczamy: białoruska armia wyzwoleńcza jest czynnikiem, który będzie miał wpływ na zmiany historyczne w naszej ojczyźnie – oświadczono w batalionie, który teraz stał się pułkiem.

„My pomożemy Ukrainie, a oni pomogą nam odzyskać Białoruś”. Jak funkcjonuje punkt koordynacyjny dla ochotników w Białoruskim Domu

Po inwazji Rosji na Ukrainę białoruscy ochotnicy zasilili szeregi obrońców Ukrainy. Są wśród nich zwolennicy zarówno ruchów lewicowych, jak i prawicowych, zarówno z doświadczeniem wojskowym, jak i bez niego.

Największą i najbardziej znaną białoruską jednostką wojsk ukraińskich biorących udział w wojnie na Ukrainie jest batalion im. Konstantego Kalinowskiego. Jednostka jest wspierana przez Białorusinów, którzy od 2014 roku bronią Ukrainy w wojnie z Rosją.

Białoruscy ochotnicy mówią, że ich główną motywacją do obrony Ukrainy jest wiara w to, że Ukraina wolna od „putinizmu” pomoże w przyszłości stworzyć wolną i niepodległą Białoruś. Ponadto, walcząc na Ukrainie, zdobywają olbrzymie doświadczenie bojowe, które – jak twierdzą – może im się przydać w przyszłości przy uwalnianiu Białorusi spod rządów dyktatora Alaksandra Łukaszenki.

Za wspólną wolność. Jakie formacje utworzyli Białorusini, by walczyć w obronie Ukrainy

Makar Mysz, lp/ belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł25-lecie konstytucji. Kwaśniewski: Wymaga ona obrony i walki
Następny artykułNasze Miasto: Ostatnie pożegnanie Marii Pańczyk-Pozdziej. Pogrzeb wybitnej Ślązaczki odbył się w jej rodzinnym mieście