Powstanie ekranizacja książki napisanej przez dębiczanina. Radek Rak najpierw zdobył zeszłoroczną Nagrodę Literacką Nike, teraz doczeka się adaptacji filmowej swojego dzieła. Powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” zostanie wyreżyserowana przez Michała Gazdę, znanego z takich hitów jak „Wataha” czy „Belle Epoque”. Na portalu booklips.pl czytamy, dlaczego reżyser zdecydował się nakręcić film na podstawie książki Radka Raka.
„Krytycy i recenzenci wprost podkreślali niezwykły, filmowy potencjał ‘Baśni…’ (tarantinowski ‘Django’ w cyrkule tarnowskim). Wraz z ‘Baśnią…’ pojawiła się oto szansa na produkcję niesamowicie oryginalną, wręcz ekstatycznie atrakcyjną wizualnie, głęboką dramaturgicznie oraz – paradoksalnie – bardzo aktualną i ważną społecznie. Takiego combo nie sposób przecenić!” – mówi reżyser.
Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.
Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.
Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc – taki opis książki można znaleźć na stronie wydawnictwa, które wzięło pod skrzydła autora powieści.
„Baśń o wężowym sercu” została opublikowana przez Wydawnictwo Powergraph. Świat wykreowany przez pochodzącego z Dębicy autora zapewnił mu poza Nagrodą Literacką Nike 2020 liczne wyróżnienia. Między innymi Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla czy statuetkę Śląkfy Śląskiego Klubu Fantastyki dla Twórcy Roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS