Zorza polarna jest niezwykle fotogenicznym zjawiskiem świetlnym, które powstaje na skutek zderzenia pola magnetycznego Ziemi z naenergetyzowanymi cząstkami gazu ze Słońca. W ten sposób na niebie zaczynają tańczyć różnokolorowe światła – od bieli, błękitu i fioletu, po róże, czerwienie, żółcie czy zielenie. Tym razem silny rozbłysk słoneczny dotarł także do Polski.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zorza polarna w Polsce. Była widoczna w całym kraju
W nocy z niedzieli na poniedziałek warto było choć na chwilę spojrzeć w niebo. Jak poinformował na Facebooku Adam Hurcewicz, prawdopodobnie była to najsilniejsza zorza od przynajmniej 25 lat. Barwny spektakl był widoczny w różnych rejonach Polski – nawet na południu, w okolicach Śląska czy Bieszczad. Widoczność zależała od pogodnego nieba.
Była w każdym kierunku, na zachodzie przy Księżycu i Wenus, na północy gdzie pokazywała piękne pionowe filary, na wschodzie przy Wolarzu gdzie świeciły zielone masywne kłęby zorzowe! I nawet nad południowym horyzontem i w zenicie
– pisał Hurcewicz, publikując zdjęcie uchwycone w Białymstoku.
To jest coś niesamowitego! Najlepsze warunki od kilku lat
– pisali Lubuscy Łowcy Burz.
Do sieci trafiły malownicze zdjęcia
To niezwykle rzadkie i fotogeniczne zjawisko sprawiło, że patrzący w niebo szczęśliwcy szybko chwycili za telefony i aparaty. Zdjęciami bajecznej ferii barw dzielili się w mediach społecznościowych. Widzimy na nich niebo mieniące się w intensywnych odcieniach zielonego, fioletowego oraz żółtego koloru.
Pierwszy raz w życiu widziałam! Chyba nie zasnę z wrażenia
– napisała w komentarzu jedna z obserwatorek Lubuskich Łowców Burz.
Twórcy profilu około 23:45 poinformowali, że zorza przestała być widoczna. Ich zdaniem warunki były tak fantastyczne, że w szczytowym momencie na północy niemal występowała nad głowami obserwujących. To właśnie na takie widoki zwykle można liczyć w Skandynawii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS