Powinniśmy zaproponować odpowiedź na problem wymiaru sprawiedliwości, polegający na długotrwałości postępowań sądowych, poprzez rozszerzenie alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów, co zapoczątkowała mediacja, poprzez upoważnienie radców prawnych do rozstrzygania w niektórych sprawach. Pragnę zauważyć, że kancelarie radców prawnych są dostępne w całej Polsce. Dlaczego by więc nie skorzystać z potencjału profesjonalistów w prostych sprawach, np. tych o wartości przedmiotu do kwoty 4 tys. zł, które odbywałyby się tylko na podstawie formularzy i dokumentów, a radczynie i radcowie mogliby w nich orzekać? Ponadto w niektórych sprawach można przewidzieć powoływanie radców prawnych jako sędziów ad hoc. Takie rozwiązanie funkcjonuje np. w Anglii i Walii, gdzie solicitor może orzekać jako sędzia ad hoc – oczywiście z pewnymi ograniczeniami w sprawach określonego rodzaju. Pomimo różnicy w systemie prawnym common law jest to do zaadaptowania także u nas. To pomogłoby odciążyć sądy powszechne, tak by miały czas i możliwość zająć się poważniejszymi sprawami. Z drugiej strony byłby to dodatkowy sektor aktywności radcowskiej. Uważam, że jako profesjonalni pełnomocnicy radcowie prawni są do tego kapitalnie przygotowani. Chciałbym także, aby samorząd radcowski aktywnie stawał w obronie zawodu radcy prawnego wobec istniejącej na rynku usług prawniczych konkurencji w postaci podmiotów nieprofesjonalnych, a świadczących usługi prawnicze.
A jak pana zdaniem odpowiedzieć na wyzwania związane z rozwojem nowych technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji?
Problem korzystania z AI w pracy radcy prawnego jest na tyle poważny, że powinniśmy powołać wyspecjalizowany zespół, który byłby w stanie monitorować jej rozwój, a z drugiej strony rekomendował sposoby używania narzędzi AI w pracy, wskazywał na możliwe zagrożenia i monitorował zgodność używania tych narzędzi pod kątem obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej i zasad etyki. Powinniśmy nadążać za zmieniającymi się warunkami technologicznymi, bo tego wymaga rynek, ale nie możemy zamykać oczu na związane z tym zagrożenia. Widzę rolę samorządu w pomocy w dostosowaniu się radców prawnych do rynku także w wymiarze technologicznym. Z odbytej niegdyś rozmowy z prawnikami niemieckimi pamiętam ich słowa, że gdy wprowadzano elektroniczny obieg dokumentów, wiele kancelarii się zamknęło, bo starsi prawnicy nie byli w stanie dostosować się technologicznie. Uważam, że to samorząd jest od tego, by edukować radców z używania nowych technologii, jeśli jest taka potrzeba.
Jak pana zdaniem powinna być prowadzona promocja zawodu?
Niektórzy twierdzą, że należy zmienić logo lub założyć nową wyszukiwarkę. Ja uważam, że to wymaga pracy organi … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS