Zakończenie akcji Rodacy Bohaterom edycja 2021/2022
Maja Ingarden – Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Myślenice
Rodacy Bohaterom to program stworzony w 2010 roku przez Stowarzyszenie Odra-Niemen.
Koło Myślenice Światowego Związku Żołnierzy AK wraz z Muzeum Niepodległości po raz kolejny zaangażowało się w zbiórkę żywności i środków czystości dla Polaków na Kresach. Koordynatorem zbiórki w Myślenicach była Maja Ingarden, dary były magazynowane i przepakowywane w budynku Przychodni Weterynaryjnej THERIOS. Każda paczka miała ustalony skład i zawierała oprócz podstawowych produktów żywnościowych o długim terminie ważności słodycze, drobne upominki i życzenia. Osobną grupę darów stanowiły środki czystości i artykuły związane z ochroną przed Covid-19. W tegoroczną zbiórkę włączyły się szkoły: Zespół Placówek Oświatowych w Lipniku, Zespół Placówek Oświatowych w Drogini, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Czasławiu, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworniku, poseł na Sejm Władysław Kurowski oraz wielu indywidualnych darczyńców.
Dary z tegorocznej zbiórki pojechały na Litwę. Oprócz paczek z Myślenic w busach transportowane były też dary z Tarnowa i Krakowa, w sumie prawie 400 paczek z żywnością oraz paczki z artykułami piśmienniczymi. Trafiły one do polskich szkół i przedszkoli w Ejszyszkach, Janczunach, Podborzu, Jaszunach, Solecznikach, Wielkich Kabiszkach i Podbrodziu. W Nowych Święcianach dary otrzymał Dom Polski, a w Wilnie Hospicjum im. bł. ks. Sopoćki, prowadzone przez siostrę Michaelę Rak. Uczestnicy odwiedzili też Polaków w Turgielach, Kamionce i Gierwiszkach.
Wyjazd trwał 4 dni, uczestniczyło w nim ponad 20 osób – oprócz organizatorów i kierowców w kilkusetkilometrową podróż wybrała się młodzież i pasjonaci polskiej historii. Bo wyjazd na Litwę to nie tylko transport darów. To piękna podróż po dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Noszenie paczek jest przeplatane spotkaniami z Polakami i odwiedzaniem miejsc związanych z polską historią. Tym razem uczestnicy odwiedzili Zułowo – miejsce, którym urodził się Marszałek Józef Piłsudski, oraz cmentarz w Solecznikach, na którym nasz wieszcz Adam Mickiewicz obserwował obrzęd Dziadów, który potem opisał w swoim słynnym dziele. Z kolei odwiedzając Wilno nie sposób było nie stanąć przed obliczem Matki Bożej Ostrobramskiej, Królowej Korony Polskiej.
Koniecznie wspomnieć trzeba też o wspaniałej postaci, ambasadorce Polski na Kresach, siostrze Michaeli Rak, założycielce wileńskiego hospicjum. Spotkanie z Nią było dla wszystkich niepowtarzalnym przeżyciem. Promieniująca energią, poczuciem humoru i dobrem, wycisnęła z niejednego oka łzę wzruszenia. Początki hospicjum były ciężkie. Jak opowiadała, po przyjeździe do Wilna uklęknęła przed ołtarzem w kaplicy i powiedziała: Panie Jezu, mam tylko Ciebie i te trzy złote (które wcześniej dostała od dziewczyny sprzedającej kwiaty przy cmentarzu). To było w 2009 roku. Do dyspozycji miała zrujnowany budynek więzienny. Obecnie hospicjum zatrudnia ponad 60 osób, w tym wielu lekarzy i pielęgniarek i pomaga śmiertelnie chorym ludziom w godnym odejściu. Z uśmiechem i radością mimo ogromnego cierpienia. Siostra Michaela oprócz dobrych słów i modlitwy przekazała grupie z Myślenic wspaniały dar dla Kuby Starzaka – relikwie bł. ks. Michała Sopoćki.
Po tych wszystkich przeżyciach uczestników czekało jeszcze jedno wyzwanie: powrót do domu. Ponad 700 kilometrów w bardzo trudnych warunkach: śnieżyce, wichura, awarie samochodów. Ale dzięki wspaniałym kierowcom i opiece Matki Bożej wszyscy szczęśliwie wrócili do domów. A w drodze powrotnej planowane były kolejne akcje. Już dzisiaj, jako Koło Myślenice ŚZŻAK, zapowiadamy jesienną akcję „Kredkobranie” i zimową „Rodacy Bohaterom”. Zachęcamy do współpracy!
Galeria:
Tekst i zdjęcia: Maja Ingarden
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS