Bardzo dobra robota dyrektora Magurskiego Parku Narodowego Norberta Kiecia – Wreszcie konary suchych drzew nie będą spadać ludziom na głowy
16 grudnia 2019 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło
Jesteśmy wstrząśnięci i bardzo wkurzeni tym co ukazało się na stronie jednej “ekologicznej” Fundacji – mówią mieszkańcy Krempnej.
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
“Ekolodzy” są wkurzeni tym, że wycinane są suche i spróchniałe drzewa rosnące przy drodze z Krempnej przez Żydowskie do Grabiu, które stwarzają zagrożenie pieszym, rowerzystom i kierowcom.
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
My jesteśmy jesteśmy wkurzeni na “ekologów”, że narażają na utratę życia i zdrowia użytkowników tej drogi, poprzez działania uniemożliwiające ich wycinkę.
Norbert Kieć – dyrektor Magurskiego Parku Narodowego
To jest bardzo dobra decyzja dyrektora Magurskiego Parku Narodowego Norberta Kiecia, który podjął decyzję o wycince suchych i spróchniałych drzew ze względu na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców.
Poniżej publikujemy treść pisma skierowanego do Ministra Klimatu, popierającego działania dyrektora Magurskiego Parku Narodowego Norberta Kiecia
Magurski Park Narodowy to nie tylko ochrona kornika – to w pierwszej kolejności ochrona ludzi. “Ekolodzy” zapominają, że człowiek jest też częścią przyrody, a nie tylko kornik. Jest dość drzew w lesie, gdzie mogą żyć korniki, a nie tylko tuż za pasem drogowym.
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Można zarzucić dyrektorowi Magurskiego Parku Narodowego, że tak późno podjął decyzję o wycince drzew zagrażających życiu użytkownikom drogi, gdyż powinien uczynić to już dawno.
Adam Ciastoń – działacz społeczny z Krempnej
Część drzew rosnących przy tej drodze zagraża bezpieczeństwu i pieszych i kierowców, bo są spróchniałe i chore. Często, nawet przy niewielkim wietrze asfalt jest dosłownie usłany kawałkami gałęzi i konarów. Nie rozumiem dlaczego drzewa nie zostały do tej pory wycięte?
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Zalecam “ekologom” przejażdżkę po tej drodze w czasie wiatru.
Chcesz pomóc w tej sprawie i doprowadzić do wycinki wszystkich drzew zagrażających bezpieczeństwu pieszych, rowerzystów na drodze nr 1909 R z Krempnej przez Żydowskie w kierunku granicy państwa?
Wyślij e-mail ([email protected] i [email protected]) do Ministerstwa Środowiska lub poinformuj je telefonicznie (+48) 222-500-136 o tym, że niektóre stowarzyszenia “ekologiczne” działają na szkodę użytkowników drogi i żądaj podjęcia natychmiastowej interwencji w tej sprawie, gdyż rosnące wzdłuż drogi 1909 R drzewa stwarzają zagrożenie dla ludzi i przyrody.
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Treść meila skierowanego do dyrektora MPN :
Uprzejmie proszę o podanie, co było podstawą do wycinki suchych i spróchniałych drzew, które stwarzały zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników drogi nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab, kiedy będą wycinane pozostałe drzewa od Żydowskiego do Grabiu, które zagrażają bezpieczeństwu użytkowników drogi . Proszę o podanie, czy ktokolwiek był przeciwny wycince drzew zagrażających życiu pieszych, rowerzystów i innych uczestników tej drogi, a jeżeli tak to kto?
Treść odpowiedzi poniżej:
– W ostatnim okresie czasu przez Polskę przechodziły fale lokalnych nawałnic w połączeniu z huraganowymi wiatrami. Szkody poczynione w ruchomościach przez pozrywane dachy, połamane gałęzie czy wręcz poprzewracane drzewa dotknęły wiele osób w zakresie uszkodzeń domostw czy pojazdów. Wiele osób w podobnych sytuacjach traci majątek, cały dorobek życia czy wręcz własne zdrowie lub życie.
Sytuacja taka, nabiera szczególnego znaczenia w przypadku szlaków i miejsc udostępnionych, szczególnie tych, w sąsiedztwie których znajdują się drzewa stwarzające swoim stanem zdrowotnym zagrożenie dla osób i mienia znajdujących się na ich terenie. W przypadku gdy dojdzie do zdarzenia polegającego na uszkodzeniu pojazdu poruszającego się po szlaku rowerowym lub co gorsze przebywające tam osoby, w wyniku upadku całego drzewa lub jego fragmentu, stracą życie lub zdrowie, może mieć miejsce (z całą pewnością do tego dojdzie) dochodzenie odszkodowawcze od właściciela nieruchomości na której rosło drzewo zagrażające. W przypadku, gdy standardowe procedury dochodzenia odszkodowawczego nie dojdą do skutku, pozostaje w stosunku do właściciela terenu dochodzenie na drodze sądowej.
Nawet w przypadku wykupienia polisy ubezpieczeniowej od przedstawionych powyżej zdarzeń, ubezpieczyciel może nie mieć możliwości partycypowania w zwrocie kosztów przy zaniedbaniach ze strony właściciela terenu, na którym rosło drzewo powodujące szkodę. W przypadkach takich zagrożeń, należy bowiem dołożyć wszelkich starań dla likwidacji potencjalnie występujących niebezpieczeństw. Najgorsza w tym wszystkim, prócz tego co zapisałem powyżej, jest kwestia odpowiedzialności służbowej i moralnej za przyczynienie się do czyjegoś nieszczęścia lub wręcz tragedii, która może się wydarzyć na skutek świadomego zaniechania, czyli nie robienia niczego, pozostawienia wszystkiego bez jakichkolwiek działań.
Przytoczę w tym miejscu fragment artykułu portalu ”Fakt24PL” z dnia 10.10.2014, dotyczącego tragedii jaka miała miejsce w Ojcowskim Parku Narodowym w 2012 roku. „Tragedia rozegrała się w maju 2012 roku. Do wypadku doszło przy Bramie Krakowskiej, jednym z najbardziej popularnych i malowniczych miejsc w Ojcowie. Na zwiedzających uczestników dwóch szkolnych wycieczek z Pacanowa (woj. świętokrzyskie) i Bolesławca (woj. dolnośląskie) przewróciły się nagle dwa drzewa. Dzieci nie miały czasu na ucieczkę. 13-letnia dziewczynka zginęła na miejscu. Kolejne cztery osoby zostały ranne. Prokuratura wszczęła śledztwo wyjaśniające okoliczności wypadku. Jednak śledczy umorzyli sprawę, nie dopatrując się zaniedbań Ojcowskiego Parku Narodowego. (*) Naszym zdaniem zdarzenie nie było wynikiem żadnych zaniedbań, co dawałoby podstawy do przedstawienia zarzutów, a jedynie bardzo nieszczęśliwym, tragicznym w skutkach wypadkiem – mówi rzecznik prokurator Bogusława Marcinkowska Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Matka zmarłej dziewczynki wytoczyła proces, w którym domaga się 200 tys. zł odszkodowania od Ojcowskiego Parku Narodowego. Jak podaje Gazeta Krakowska, pozew cywilny pełen jest emocji. Była jedynaczką, najukochańszą córeczką którą, jak pisze w pozwie cywilnym radca prawny Anny S., matka otaczała szczególną troską i miłością – informuje Gazeta Krakowska. Według radcy prawnego 200 tys. zł nie będzie w stanie wynagrodzić matce cierpienia po śmierci jedynej córki. Twierdzi też, że śmierci 13-latki nie można rozpatrywać w kategorii nieszczęśliwego wypadku. Tamtego dnia była piękna pogoda, nie było wiatru, dlatego tłumaczenie pozwanego, że to jednak wiatr spowodował wyrwanie konarów z korzeniami jest absurdalne ”.
W tym miejscu nasuwa się pytanie, co byłoby w przypadku, gdyby zdarzenie było spowodowane zaniedbaniem tj. pozostawieniem drzew, które były niebezpieczne? Nasuwa się również odpowiedź, dlaczego w Magurskim Parku Narodowym, ze szczególnym naciskiem przy szlakach turystycznych, ścieżkach rowerowych oraz w miejscach udostępnionych, wykonuje się zabieg likwidacji zagrożeń dla zdrowia i życia ze strony drzew niebezpiecznych.
Za bezpieczeństwo na terenie Magurskiego Parku Narodowego odpowiedzialne są konkretne osoby, od których wymaga się podjęcia działań w celu zidentyfikowania zagrożenia oraz jego likwidacji na późniejszym etapie. Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za zidentyfikowanie zagrożenia w sferze bezpieczeństwa jest leśniczy danego obwodu ochronnego na terenie którego występuje zagrożenie.
W ostatnich dniach przystąpiono do usuwania drzew zagrażających bezpieczeństwu, które występowały na terenie parku, w bezpośrednim sąsiedztwie szlaku turystycznego zielonego i szlaku rowerowego Nr 3, biegnących drogą powiatową Nr 1909R z Krempnej przez Żydowskie do Ożennej. W chwili obecnej trwa usuwanie drzew stwarzających zagrożenie.
Wśród drzew usuwanych są również suche jesiony, które z powodu choroby grzybowej posiadają szczątkowy system korzeniowy. W wielu przypadkach system korzeniowy przybiera kształt zbliżony do kuli i w momencie silniejszego podmuchu wiatru drzewo upada w niewiadomym, niemożliwym wcześniej do przewidzenia kierunku. Stwierdzono ten fakt na pozostałym obszarze parku gdzie występują wywroty jesionowe.
Z kolei w okresie zimowym występują oblodzenia oraz szadź, powodujące przyginanie drzew, drzewa stają się kruche, następuje pękanie pni, rozłamywanie i upadek całego drzewa lub jego fragmentu na szlak.
W roku bieżącym jak również w latach poprzednich wzdłuż linii przebiegu szlaku turystycznego i ścieżki rowerowej, wielokrotnie następowały upadki drzew bezpośrednio na szlak, zalegając poprzecznie do jego przebiegu. W przypadku tych zdarzeń, konieczna była natychmiastowa reakcja służb terenowych parku polegająca na usunięciu drzew poza linię przebiegu szlaku.
Nie trudno wyobrazić sobie do jakiej tragedii mogłoby dojść, gdyby w chwili upadku drzewa ktoś drogą przechodził lub przejeżdżała nią grupa rowerzystów.
Drzewa niebezpieczne usuwane w chwili obecnej pozostaną na terenie parku w charakterze leżaniny.
Co jest podstawą działań związanych z likwidacją zagrożeń występujących wzdłuż szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych oraz miejsc udostępnionych znajdujących się na obszarze MPN ? Przedstawiam poniżej.
– zgodnie z art. 160 § 1 Kodeksu karnego „kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Zatem zaniechanie, w stosunku do eliminowania zagrożeń, polegające na braku reakcji czyli pozostawianiu drzew, które stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi może wskazywać na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.
– W Zarządzeniu Ministra Środowiska z dnia 17 października 2018 r. w sprawie zadań ochronnych dla Magurskiego Parku Narodowego występujące zapis: zapewnienie bezpieczeństwa w obszarach ochrony czynnej poprzez: zabezpieczanie lub usuwanie drzew stwarzających zagrożenie dla osób poruszających się po udostępnionych trasach turystycznych i przebywających w udostępnionych miejscach, według potrzeb, na obszarze ochrony czynnej.
– pismo Głównego Konserwatora Przyrody w sprawie zagrożenia bezpieczeństwa odwiedzających park „należy niezwłocznie podjąć działania zmierzające do usunięcia stanu zagrożenia, nie czekając na zezwolenie Ministra Środowiska na odstępstwa od zakazów określonych w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody.
– Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 7887 w sprawie regulacji prawnych dotyczących wycinki drzew oraz stanu szlaków w parkach narodowych, które mogłyby stać się niebezpieczne dla turystów oraz innych osób przebywających na ich terenie
Dalsza ewentualna wycinka będzie prowadzona w zależności od potrzeb i warunków atmosferycznych – poinformował nas dyrektor Magurskiego Parku Narodowego Norbert Kieć.
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
dee
Dnia 15 grudnia 2019 roku – Droga powiatowa nr 1909R Krempna-Żydowskie-Grab
Red.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS