Zdaniem ekspertów ADP tak duża rozbieżność wynika z inflacji, która w Polsce (średnioroczna) wyniosła w minionym roku 11,4 proc., co przy 5-proc. podwyżce oznacza realny spadek wynagrodzenia. Podobne zjawisko widać też w krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie rozbieżności między oczekiwaniami a rzeczywistością były największe (sięgały 6 pkt proc.).
Technologiczne nadzieje
Niezadowolenie z wysokości wynagrodzenia, a także z rozwoju kariery może wpływać na plany zmiany branży, które w czasie badania rozważała ponad jedna czwarta polskich pracowników.
To więcej niż w pozostałych krajach, pomimo tego, że Polacy rzadziej obawiają się konkurencji sztucznej inteligencji, która jest częstym argumentem za reskillingiem, czyli przekwalifikowaniem. Aż 22 proc. pracowników nad Wisłą uważa, że AI nie wpłynie na ich pracę w perspektywie dwóch–trzech najbliższych lat.
To najwięcej ze wszystkich krajów objętych badaniem ADP, choć niewiele mniejszy odsetek takich wskazań był w Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Zdaniem autorów raportu może to wynikać z braku wiedzy o sztucznej inteligencji i jej wpływie na pracę, z którym liczy się jednak duża część pracowników na świecie. Prawie trzech na dziesięciu badanych przewiduje, że AI zastąpi ich w niektórych zadaniach, co piąty oczekuje jej okazjonalnego wsparcia, a prawie co piąty liczy, że sztuczna inteligencja poprawi efektywność jego pracy na co dzień.
Warto awansować
Badanie ADP potwierdza opłacalność kariery menedżerskiej. Im wyższy szczebel kariery, tym częściej pracownicy oczekują wyższych wynagrodzeń i co więcej – otrzymują je. Jak tłumaczą autorzy badania, podczas gdy wzrost płac pracowników szeregowych jest zwykle mocno skorelowany ze wzrostem kosztów utrzymania, to w przypa … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS