A A+ A++

Do UNESCO wpłynął wniosek o wpis górnośląskich obchodów Barbórki na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości. – Zachęcałam różne instytucji i osoby z Zagłębia, aby tamtejsze tradycje także dołączyć do wniosku, ale nikt nie był tym zainteresowany – mówi dr Beata Piecha-van Schagen z Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Wniosek o wpisanie Barbórki i tradycji górniczych na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości wpłynął do UNESCO 27 marca. – Zapraszaliśmy różne regiony, gdzie zachowane zostały tradycje barbórkowe, by dołączyły do wniosku. Mimo moich osobistych starań, w Zagłębiu Dąbrowskim nikt nie był zainteresowany – mówi dr Beata Piecha-van Schagen z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

W rezultacie, w pracach nad wnioskiem, poza grupami górniczymi z Austrii (górnicy rud metali, węgla i magnezytu z Karyntii i Styrii) i Luksemburga (górnicy rud żelaza, miedzi i łupków z regionu Minett, Haut-Martelange i Stolzembourg), brały udział grupy z Polski: górnicy węgla kamiennego z Górnego Śląska i Wałbrzycha, górnicy soli z Bochni i Wieliczki, potomkowie górników rud z Tarnowskich Gór i górnicze orkiestry dęte z Górnego Śląska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie zapłacił mandatów za parkowanie, więc zabrali mu auto
Następny artykułTłumy na Starym Rynku