W ten sposób Barbados zerwał ostatnie więzi łączące go z Wielką Brytanią. Pierwsi Brytyjczycy dotarli na tę położoną na Oceanie Atlantyckim wyspę w 1625 roku – i od tamtego czasu, aż do 1966 roku Barbados pozostawał brytyjską kolonią. Po ogłoszeniu niepodległości kraj pozostał połączony z Wielką Brytanią unią personalną – królowa Elżbieta II nadal była głową tego państwa.
W ceremonii ogłoszenia republiki na Barbadosie brał udział brytyjski następca tronu, książę Karol.
Czytaj więcej
Barbados usuwa pomnik brytyjskiego admirała
Barbados usunął pomnik brytyjskiego admirała Horatio Nelsona stojący na głównym placu stolicy kraju, Bridgetown dwa miesiące po zapowiedzi detronizacji królowej Elżbiety II, która nadal jest formalnie głową państwa byłej brytyjskiej kolonii.
Pierwszą w historii prezydent Barbadosu została Sandra Mason, była gubernator generalna wyspy.
– Postawmy kropkę na tej kolonialnej stronie – mówił w czasie ceremonii Winston Farrell, poeta z Barbadosu. – Chodzi o nas, dorastających wśród pól trzcinowych, odzyskujących naszą historię – dodał.
Od tego roku Barbados był brytyjską kolonią
“Dziś jest ta noc!” – napisał na pierwszej stronie lokalny dziennik “Barbados’ Daily Nation”.
Niektórzy zwolennicy zerwania z brytyjską monarchią na Barbadosie domagają się obecnie wypłaty przez Wielką Brytanię rekompensat za wieki niewolnictwa na wyspie. Brytyjczycy wykorzystywali na Barbadosie niewolników na plantacjach tytoniu, bawełny i trzciny … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS