Bankomat wciągnął kartę? Nie zwlekaj, musisz szybko zrobić te rzeczy
Trudno wyobrazić sobie gorszą sytuację, niż wciągnięcie karty płatniczej przez bankomat w środku urlopu. Powodów takiej sytuacji może być wiele, a większość z nich jest niezależna od właściciela “plastiku”. Tłumaczymy, co zrobić, gdy bankomat nie będzie chciał oddać nam karty.
To może popsuć długi weekend. Co zrobić, gdy bankomat połknie kartę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | dobok
15.08.2024 | aktual.: 15.08.2024 15:40
Na początku warto pamiętać, że nawet jeżeli karta zostanie zatrzymana przez bankomat, dostęp do pieniędzy nie zostanie utracony. Pierwszym krokiem jest odnalezienie na maszynie numeru telefonu do działu obsługi klienta i zgłoszenie problemu personelowi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejnym ruchem powinno być zastrzeżenie karty i złożenie wniosku o wydanie nowej. Jeżeli właściciel karty tego nie zrobi, ryzyko utraty pieniędzy z konta spada na niego – wskazuje serwis superbiz.pl.
Warto zgłosić się także do Systemu Zastrzegania Kart (inicjatywy Związku Banków Polskich), który działa pod numerem (+48) 828 828 828. Warto zaznaczyć, że czas wydania nowej karty może się różnić w zależności od banku i trwać nawet do dwóch tygodni.
Co dalej? Posiadacz karty może sprawdzić stan swojego rachunku bieżącego. W dzisiejszych czasach najszybszym sposobem będzie uruchomienie aplikacji mobilnej na swoim smartfonie. Jeżeli zauważymy, że z konta zniknęły pieniądze, powinniśmy skontaktować się z bankiem i poprosić o sprawdzenie monitoringu.
Bankomat nie wypłacił pieniędzy – co zrobić?
Nieco inna sytuacja pojawia się w przypadku, w którym maszyna wydaje nam kartę płatniczą, konto uszczupla się o żądaną kwotę, ale bankomat pieniędzy nie wydaje.
Należy wówczas zgłosić się z reklamacją do banku. By była ona skuteczna, trzeba zapisać sobie numer bankomatu, datę i godzinę transakcji i treść komunikatu, który pojawił się na ekranie bankomatu.
Rozliczenie takiego zgłoszenia może zająć nawet miesiąc czasu. Pracownicy muszą bowiem poczekać, aż bankomat zostanie opróżniony, a środki, które znajdowały się w maszynie – przeliczone. Jeżeli okaże się, że w urządzenie znajdowała się nadwyżka (czyli pieniądze, które nie zostały nam wypłacone), środki wrócą na nasze konto.
M.in. z tego względu najbezpieczniejsze jest wypłacanie pieniędzy w bankomatach, które znajdują się bezpośrednio przy placówkach bankowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS