Jan Benigier to piłkarz, który urodził się oraz rozpoczynał karierę w naszym mieście. W latach 60. grał w klubach Stal oraz Czarni, bo RKS powstał dopiero w 1979 roku. Największe sukcesy odnosił jako zawodnik Ruchu Chorzów – trzykrotnie zdobył tytuł mistrza Polski (1974, 1975, 1979) i raz Puchar Polski (1974). Wystąpił cztery razy w reprezentacji narodowej, w tym raz na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu, gdzie Polska wygrała 3:2 z Iranem, a ostatecznie zajęła drugie miejsce i zdobyła srebrny medal.
Grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek
Klub RKS Radomsko postanowił uhonorować Jana Benigiera emitując wraz z urzędem miasta i spółką Banknoty Pamiątkowe specjalny banknot o nominale 0 Euro. Start emisji banknotu nastąpił w dniu 9 sierpnia 2020 roku w urzędzie miasta Radomska. Na uroczystości był oczywiście Jan Benigier. Klub RKS Radomsko jest pierwszym w Polsce klubem, który został emitentem banknotu kolekcjonerskiego 0 Euro. Idea wydawania banknotów 0 Euro narodziła się we Francji w 2015 roku. W 2019 roku ukazał się pierwszy taki polski banknot. Jest to ciekawa pamiątka, a przy tym należy pamiętać, że banknoty te drukuje się w tej samej drukarni i podobną technologią, jak banknoty Euro będące w obiegu, którymi można płacić. Na awersie opisywanego tutaj banknotu znajduje się postać Jana Benigiera w stroju reprezentacji Polski, w tle jest budynek ratusza w Radomsku, a po lewej stronie herb RKS-u Radomsko. W kwietniu 2021 roku Jan Benigier znów znalazł się na banknocie 0 Euro, tym razem z związku z emisją serii „Orły Gorskiego”, o tym banknocie pisałem tutaj.
Grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek
Nominał: 0 Euro
Motyw: RKS Radomsko
Data emisji: 9 sierpnia 2020 r.
Nakład: 5000 sztuk (zamknięty), w tym 1000 sztuk w wersji Anniversary
ID emisji: PLAD 2020-1
Rozmiar: 135 x 74 mm
Projektant: Małgorzata Pławecka-Jasek
Emitent: RKS Radomsko
Partner: Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Zobacz podobne artykuły:
Ważne informacje
Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS