A A+ A++

Kluczowe wyroki dla frankowiczów

Po kilkukrotnie przekładanym terminie we wrześniu 2021 roku Sąd Najwyższy abdykował jednak z rozstrzygania tej sprawy. W związku z wątpliwościami, czy część składu Izby Cywilnej ma prawo w niej zasiadać, sędziowie zwrócili się o wyjaśnienie tej kwestii do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To w praktyce oznacza, że odpowiedzi na owe sześć pytań w przewidywalnej przyszłości izba cywilna SN nie udzieli.

Oczywiście Sąd Najwyższy rozpatruje od czasu do czasu sprawy frankowe, kiedy w sporze między kredytobiorcą a bankiem jedna ze stron nie chce odpuścić i walczy do końca. Tyle, że w węższych, czyli trzy- lub siedmioosobowych składach. Dzięki takim orzeczeniom wykształciła się już w zasadzie praktyka rozstrzygania spraw, w których kredytobiorcy domagają się zazwyczaj unieważnienia umów kredytowych, powołując się na zawarte w nich sprzeczne z prawem, naruszające prawa konsumentów klauzule.

Spośród sześciu kwestii, którymi miała się zająć izba Cywilna, tylko jedna nie doczekała się jeszcze orzeczenia SN. To tak zwane wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału.

Fala pozwów frankowiczów

Jako, że w sądach jest już 120 tys. pozwów frankowiczów (w samej Warszawie w Sadzie Okręgowym takich spraw jest już 30 tysięcy, terminy rozpraw wyznaczane są na 2023 rok), a miażdżąca większość z nich kończy się po myśli kredytobiorców, banki ruszyły z kontrofensywą. Po tym jak w jednej ze spraw Sąd Najwyższy orzekł, że wzajemne roszczenia banków i klientów mają być rozstrzygane w odrębnych postępowaniach, a w innej sprawie wydał wyrok, zgodnie z którym banki mają tylko trzy lata na dochodzenie swoich roszczeń licząc od daty zakwestionowania umowy przez kredytobiorcę, instytucje bankowe zaczęły wysuwać własne roszczenia. Domagają się od klientów, którzy skierowali sprawy do sądu pozwy o zapłatę za korzystanie przez lata z kapitału.

Z jednej strony chodzi o wykazanie, że kredytobiorca, którego umowa została unieważniona i musi się rozliczyć z bankiem, tak jakby kredytu nigdy nie było skorzystał na tym, bo otrzymał de facto darmowy kredyt. Z drugiej – chodzi o zniechęcenie właścicieli tak zwanych kredytów frankowych do kierowania spraw do sądu. Stąd w pozwach banków pojawiają się często wysokie kwoty, wielokrotnie wyższe od wartości udzielonego kredytu.

Sądy po stronie klientów

Na razie jednak, jak wszystko na to wskazuje, liczba pozwów banków wobec klientów jest wyraźnie mniejsza niż liczba spraw frankowych w sądach. Poza tym, banki nie potrafią przekonać sędziów do swoich argumentów.

Kilka dni temu zapadł wyrok w sprawie klienta byłego banku BPH. Ów klient domaga się unieważnienia umowy kredytowej. Wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł, ale bank zawczasu wystąpił do sądu o nałożenie na owego kredytobiorcę opłaty za bezumowne korzystanie z pieniędzy banku. Udzielony lata temu kredyt miał wartość nominalną 142 tys. zł, a bank zażądał od klienta, poza zwrotem tej kwoty, także 466 tys. zł za bezumowne korzystanie z kapitału. Sąd Okręgowy w Świdnicy uznał jednak roszczenie BPH jest bezzasadne.

Unijna dyrektywa

Ten wyrok jest jeszcze nieprawomocny, ale w Polsce zapadły już podobne, prawomocne orzeczenia. Sądy, między innymi w Białymstoku i Warszawie, uznały, że żądanie przez bank po unieważnieniu kredytu frankowego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału jest sprzeczne z celami unijnej dyrektywy 93/13. A ściślej, udzielonej konsumentowi na jej podstawie ochronie prawnej. Nie znajduje też oparcia w polskich przepisach. Podobne zdanie mają zresztą także Rzecznik Praw Obywatelskich, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Rzecznik finansowy.

Jeśli taka linia orzecznictwa się utrwali, banki stracą bodaj ostatni instrument nacisku na frankowiczów. Fala pozwów wobec banków, które udzielały kredyty indeksowane do walut obcych zresztą wzbiera. W ubiegłym roku, po serii korzystnych dla frankowiczów orzeczeń, do sądów wpływało po 3 – 5 tys. nowych spraw tego typu miesięcznie.

Czytaj też: Banki nie mogą zrezygnować z walki o ważność umów frankowych. I to nie wynika ze złej woli

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDodatek osłonowy dla mieszkańców Katowic. Ma pomóc zredukować dodatkowe koszty wynikające z inflacji, a także wzrostu cen prądu i gazu
Następny artykułCiężarówka w rowie na „ósemce” [AKTUALIZACJE, FOTO]. Trudne warunki na drogach. Spaść może jeszcze 7 cm śniegu