W ostatnich trzech kwartałach zauważyli zmniejszenie powierzchni w budowie z 4,2 do 4,0 mln m kw. – Jeszcze rok temu banki finansujące koszty budowy nieruchomości magazynowych oczekiwały od deweloperów poziomu przednajmu wynoszącego około 20%. Dziś jest to nawet 50%. I mimo że deweloperzy, motywowani wysokim popytem na powierzchnie, są chętni do budowania obiektów spekulacyjnych, to większość z nich nie decyduje się na finansowanie własne. Skutkuje to spadkiem wolumenu powierzchni w budowie. W kolejnych kwartałach ten trend może się utrzymywać, chociaż spodziewamy się, że liczba mkw. w budowie nadal pozostanie na relatywnie wysokim poziomie – prognozuje Senior Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers Maciej Chmielewski.
Wojna nie wystraszyła inwestorów
Wojna na Ukrainie nie odstraszyła zagranicznych przedsiębiorstw od inwestowania w Polsce, a wręcz stanowi dodatkowy czynnik napędzający kolejne projekty. – Jest ona ryzykiem, które inwestorzy biorą pod uwagę, jednak potwierdzenie silnej obecności NATO w Polsce powoduje, że po krótkim okresie zawieszenia nie postrzegają tej sytuacji jako ryzyka uniemożliwiającego rozpoczęcie działalności – tłumaczy dyrektor w dziale Business Consulting CEE, Strategic Advisory, Colliers Jan Kamoji-Czapiński.
Czytaj więcej
Z Polski na Zachód koleją. CFL multimodal wie jak to zorganizować
Transport intermodalny to najlepsza odpowiedź na wyzwania, z jakimi mierzą się dziś firmy transportowe – przekonują eksperci CFL multimodal. Luksemburski dostawca usług logistycznych chce być partnerem dla polskich firm transportowych, oferując m.in. bezpośrednie połączenia kolejowe między Polską a Europą Zachodnią i Południową.
Wskazuje, że zerwane łańcuchy dostaw zmusiły przedsiębiorstwa do lokowania fabryk w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, odchodząc od Chin oraz innych państw azjatyckich. – Równocześnie od kilku miesięcy obserwujemy zainteresowanie naszym rynkiem firm międzynarodowych, które rozważają możliwość relokacji z terenu Rosji, z innych obszarów objętych sankcjami, a także z Ukrainy – wyjaśnia Kamoji-Czapiński.
Wśród największych inwestycji oddanych do użytku w III kwartale tego roku można wskazać m.in. Panattoni Park Sosnowiec III (82 tys. mkw.), obiekt BTS zrealizowany dla firmy Żabka przez 7R w okolicach Radzymina (67,5 tys. mkw.), budynek wznoszony dla firmy LPP w ramach Panattoni Park Rzeszów North (67 tys. mkw.) oraz pierwszy etap Panattoni Park Bydgoszcz IV (62 tys. mkw.), którego głównym najemcą jest firma Aldi. Eksperci przewidują, że w kolejnych kwartałach wolumen nowej podaży wciąż będzie wysoki.
Czytaj więcej
Wygrywa zwinniejszy i lepszy
Dyrektor operacyjny Omegi Pilzno Grzegorz Borowicz mówi o ogólnopolskim rozwoju firmy i zwinności w jej działaniu.
Specjaliści Colliers uważają, że wynajęcie w trzecim kwartale roku 1,5 mln m kw. pokazuje, że zainteresowanie najemców tym rynkiem wciąż jest bardzo wysokie. – Mimo wzrostu stawek czynszów o około 20–40% w stosunku do zeszłego roku, zarówno najemcy, jak i właściciele dostosowują się do nowej rzeczywistości. Warto również zauważyć, że uwzględniając ceny za powierzchnię magazynową Polska pozostaje atrakcyjnym rynkiem na tle Europy Zachodniej, przez co wciąż będzie się cieszyć zainteresowaniem najemców – przekonuje dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers Dominika Jędrak.
Mało pustosotanów
Od III kwartału 2020 roku współczynnik powierzchni niewynajętej znajdował się w trendzie spadkowym, a w I kwartale 2022 r. osiągnął najniższą wartość w historii rynku, czyli 3,1%. W porównaniu do początku roku w analizowanym okresie wskaźnik ten wzrósł o 1,0 p.p. do poziomu 4,1%. – Ten skok jest spowodowany głównie przez wysoki wolumen nowej powierzchni oddanej do użytku w III kwartale, która jest wynajęta tylko w około 65%. Nie świadczy to jednak o gorszej kondycji rynku. Aby rynek stał się bardziej konkurencyjny, stopa pustostanów powinna wzrosnąć o kilka kolejnych punktów procentowych – uważa analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers Antoni Szwech.
Czytaj więcej
W 2021 roku nieruchomości magazynowe, po raz pierwszy od 2008 roku, znalazły się na pierwszym miejscu wśród najatrakcyjniejszych aktywów inwestycyjnych. Ich udział w całkowitym wolumenie w regionie CEE w 2021 roku wyniósł 38%.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS