ING Bank Śląski ujawnia strategie oszustów. Korzystanie z serwisów takich jak OLX czy Vinted jest bezpieczne, ale wymaga świadomości, jak zabezpieczyć się przed oszustami, którzy mogą wyczyścić konto ze wszystkich środków.
Bank przedstawia kilka sytuacji, do jakich może dojść podczas transakcji.
- Bank ostrzega, by nigdy nie udostępniać kodu BLIK. „Kiedy osoba, która nabyła od Ciebie przedmiot na OLX czy Vinted twierdzi, że przebywa za granicą i prosi o kod BLIK jako potwierdzenie odbioru środków, prawdopodobnie próbuje Cię oszukać. W rzeczywistości, to Ty wysyłasz jej pieniądze” – piszą bankowi eksperci. „Pamiętaj, kod BLIK to nie narzędzie do potwierdzania płatności za sprzedany towar. Dbaj o to, aby dokładnie czytać komunikaty w swojej aplikacji mobilnej czy bankowości internetowej. Zawsze mówimy Ci, co dokładnie autoryzujesz” – dodają.
- Nie udostępniaj swoich danych bankowych lub informacji o karcie. Oszuści mogą wysyłać wiadomości poprzez Vinted czy OLX, np. „Dokonałem zakupu u Ciebie. Potwierdź transakcję e-mailem”. Fałszywy e-mail może wyglądać jak oficjalna korespondencja. „Jeśli spróbujesz wykonać transakcję według instrukcji w e-mailu, możesz zostać przekierowany na fałszywe strony, które udają pośredników płatności czy strony bankowe. Oszuści mogą poprosić Cię o podanie loginu, pełnego hasła do bankowości, PIN-u do aplikacji, numeru PESEL. Wykorzystają te dane do wyłudzenia pieniędzy z Twojego konta. Niestety, takie pieniądze często nie są możliwe do odzyskania” – ostrzega ING Bank Śląski.
Jak zabezpieczyć się przed oszustwem?
Bank podaje też kilka wskazówek, jak zabezpieczyć sie przed oszustwem.
- Zawsze przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i dokładnie czytaj SMS-y od nas. Sprawdź, co dokładnie autoryzujesz. Gdy, np. w SMS-ie informujemy, że zmieniasz numer do autoryzacji, dodajesz odbiorcę albo aktywujesz aplikację – a tego nie zlecasz, to najprawdopodobniej ktoś niepowołany zalogował się na Twoje konto bankowe.
- Nigdy nie podawaj pełnego hasła do Mojego ING oraz numeru PESEL – nigdy nie prosimy o to podczas logowania. Zawsze bądź czujny, gdy proszą Cię o podanie wielu swoich danych wrażliwych (hasła, PESEL, PIN, numer dowodu) w jednym miejscu. Dowiedz się, jak sprawdzić bezpieczeństwo strony, na której zamierzasz podać swoje dane. Dbaj o bezpieczeństwo swojego konta, np. korzystając z darmowej weryfikacji behawioralnej.
- Kiedy korzystasz z serwisów aukcyjnych bądź ostrożny wobec potencjalnych kontrahentów. Transakcje powinny być zawsze dokonywane bezpośrednio przez dany portal. Unikaj transakcji bezpośrednich. Bądź czujny na próby nawiązania kontaktu poza portalem czy aplikacją, np. przez e-mail. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, w tym naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
- Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której wprowadzasz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niepoprawnie językowo. Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast skontaktuj się z nami przez infolinię.
Eksperci radzą
To nie wszystko. Eksperci w zakresie bezpieczeństwa mają kilka porad, które zebraliśmy w jednym miejscu. Warto sie do nich zastosować.
- Dokładnie sprawdź profil sprzedawcy: Zwróć uwagę na długość czasu od założenia konta, ilość opinii od innych użytkowników i ich jakość. Jeśli profil jest nowy lub ma niewiele opinii, może to być czerwona flaga.
- Czytaj opisy produktów dokładnie: Oszuści mogą próbować wprowadzić w błąd, umieszczając niejasne lub mylące informacje. Upewnij się, że rozumiesz dokładnie, co kupujesz.
- Zwróć uwagę na zdjęcia: Czy zdjęcia wyglądają na profesjonalne? Czy są to zdjęcia rzeczywistego produktu, czy wyglądają na pobrane z internetu? Poproś sprzedawcę o dodatkowe zdjęcia, jeśli coś Cię niepokoi.
- Komunikuj się z sprzedawcą: Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zawsze skontaktuj się ze sprzedawcą. Oszuści często unikają bezpośrednich pytań lub dają niejasne odpowiedzi.
- Nie płac za pośrednictwem nieznanych systemów płatności: Oszuści mogą prosić o płatności przez nieznane lub nieoficjalne systemy płatności. Zawsze używaj bezpiecznych, zatwierdzonych metod płatności, takich jak te oferowane przez platformę.
- Sprawdź ceny: Jeśli coś wydaje się zbyt dobre, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak właśnie jest. Jeśli cena jest zdecydowanie niższa od rynkowej, może to być znak, że coś jest nie tak.
- Używaj opcji „Kup teraz” lub płatności przez platformę: Wiele platform oferuje ochronę dla transakcji przeprowadzanych wewnątrz ich systemów. Unikaj przelewów bankowych bezpośrednio do sprzedawców, chyba że jesteś pewien, że to bezpieczne.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS