A A+ A++

29 grudnia 2022 r. Rada Miasta Świdnik podjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania na terenie Gminy Miejskiej Świdnik obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane, nazywaną popularnie uchwałą krajobrazową.

W lutym tego roku minął termin dostosowania istniejących w dniu wejścia w życie uchwały reklam, będących banerami, do jej zapisów. W związku z tym rozpoczynają się kontrole, które mają stwierdzić stopień respektowania zasad umieszczania banerów na terenie Świdnika.

– Myślę, że wszystkim świdniczanom zależy na tym, żeby nasze miasto wyglądało estetycznie. Przygotowanie ostatecznej treści uchwały trwało ponad trzy lata. Towarzyszyły mu liczne konsultacje. Oczywiście nie chodziło o ograniczanie przedsiębiorcom możliwości informowania o ich istnieniu bądź ofercie firm, a jedynie o ochronę naszego otoczenia przed różnego rodzaju „potworkami”, które potrafią skutecznie je zaśmiecić. Jesteśmy świadomi, że dotykamy wrażliwej sfery swobody działalności gospodarczej. Żeby nie narazić się na zarzut samowolnego tworzenia różnego rodzaju rozwiązań, oparliśmy treść uchwały na istniejących regulacjach ustawowych. Konkretne rozwiązania zaproponowały osoby doświadczone w realizacji podobnych przedsięwzięć w innych miastach, a jest ich już w Polsce coraz więcej. W uchwale Świdnik został podzielony na centrum i obszary położone poza nim. Centrum zdefiniowano jako przestrzeń między ul. Racławicką, al. Lotników Polskich, torami i ul. Kosynierów. Podział ten jest uzasadniony sposobem aranżacji przestrzeni i gęstą zabudową oraz szczególnym znaczeniem tej części miasta dla historii Świdnika. W ten sposób wydzielono świdnicką „starówkę” – mówi burmistrz Marcin Dmowski.

W obszarze centrum określonym w uchwale banery nie są dopuszczone, niezależnie od tego czy są szyldem, czy nie. W pozostałym obszarze dopuszczone są jedynie banery nie będące szyldami, usytuowane na elewacjach. W całym mieście zakazane jest umieszczanie  banerów na ogrodzeniach. Wyjątkiem są ogrodzenia placów budowy i rusztowania.

Ignorowanie zapisów uchwały grozi wymierzeniem kary pieniężnej. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie podmiotu, który dopuścił się wykroczenia, karę wymierza się właścicielowi, użytkownikowi wieczystemu lub posiadaczowi nieruchomości lub obiektu budowlanego, na których umieszczono tablicę bądź urządzenie reklamowe.

jmr

Głos Świdnika uchwała krajobrazowa

Last modified: 22 maja, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoniec z parkowaniem za darmo
Następny artykuł3 czerwca ma rozpocząć się strajk w EPWiK [ Gospodarka ]