A A+ A++

Pisanki, stroiki, serwetki, ciasta i pasztety. To wszystko można było nabyć na Bałtowskim Jarmarku Wielkanocnym.

Do każdych świąt najprecyzyjniej przygotowują się gospodynie. To w ich głowach rodzą się kulinarne przepisy, które często przekazywane są z pokolenia na pokolenie.  aby polska tradycja nie zginęła. Trendy kulinarne zmieniają się na przestrzeni lat, jedno jest niezmienne. Polskie święta charakteryzują się suto zastawionymi stołami i gościnnością. A na stołach nieprzerwanie króluje barszcz lub żurek.

Żurek gotujemy na swojskim zakwasie, przygotowywanym znacznie wcześniej. Żurek musi być na bogato. Z jajkiem ze święconki, różne rodzaje mięsa, swojska wędlina i biała kiełbasa. Oczywiście przyprawy do smaku, według gustu gospodyni  

– opowiada Eugenia Kołodziej, prezes stowarzyszenia seniorów Ruch to zdrowie w Bałtowie 

Święta wielkanocne nie mogą obyć się bez ciast. Te najbardziej znane to baby, mazurki czy keksy. Wiele gospodyń ma swoje, sprawdzone i ulubione przepisy.

Panie z naszego kola robią seromak. To takie nasze popisowe ciasto. Na kruchym cieście układana jest warstwa sera i warstwa maku. Stąd nazwa seromak 

– mówi Kamila Kurek, KGW Swojskie Babki 

W Niedzielę Palmową, przy kościele parafialnym w Bałtowie odbył się Bałtowski Jarmark Wielkanocny. .Można było zakupić wiele oryginalnych ozdób na świąteczny stół czy do koszyczka, ciasta i potrawy mięsne. A wszystko zrobione, ugotowane i upieczone przez bałtowskie gospodynie.  

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

loadingŁaduję odtwarzacz…

 



 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułiPhone 13 jest produkowany nie tylko w Chinach. Apple coraz bardziej stawia na Indie
Następny artykułKard. Krajewski na Mszy krzyżma we Lwowie