A A+ A++

Bakłażan zwany także oberżyną, jest niskokaloryczny, więc powinien być składnikiem dań dietetycznych. Nie jemy go na surowo, a dopiero po przetworzeniu. Możemy go piec, smażyć, dodawać do potrawek warzywnych, a nawet marynować. Na pewno wyczarujemy z niego cudowne potrawy.

Zacznijmy od jednego z najbardziej popularnych sposobów przygotowania bakłażanów, czyli faszerowania. Do nadzienia możemy wykorzystać kaszę, ryż czy mielone mięso. Składniki naszego dania: dwa duże bakłażany, mielona wołowina, pomidor, cebula, czosnek, ostra papryka w proszku, mielony kumin, cząber, oregano, pieprz, sól, oliwa.

Cebulę i czosnek siekamy drobno, pomidora kroimy w kostkę. Bakłażana kroimy wzdłuż na pół i wybieramy miąższ. Na oliwie smażymy cebulę, czosnek, mięso, pomidora i posiekany miąższ z oberżyny. Doprawiamy do smaku i przekładamy farsz do wydrążonych bakłażanów. Zapiekamy w piekarniku pół godziny.

Sałatka z bakłażanem

Bakłażan świetnie pasuje do wszelkiego rodzaju sałatek. Wykorzystujmy bakłażana grillowanego lub usmażonego w małej ilości tłuszczu. Składniki: bakłażan, pomidory koktajlowe, rukola, małe kulki mozzarelli, oliwa, sok z cytryny, świeży tymianek, sól i pieprz.

Bakłażany kroimy na plastry, grillujemy je na patelni. Warzywa i ser wkładamy do miski, z oliwy i cytryny robimy winegret, dodajemy do warzyw, mieszamy i podajemy od razu.

Bakłażany zapiekane

Zapiekane bakłażany to jedno z najprostszych i najsmaczniejszych sposobów na podanie tego warzywa. Składniki naszego dania: dwa bakłażany, ugotowany ryż, suszone pomidory, natka kolendry, oliwa, sok z cytryny, pieprz i sól.

Bakłażany kroimy wzdłuż na paski i podsmażamy je na oliwie. Wkładamy do miski, dodajemy ryż, pokrojone w kostkę pomidory, posiekaną natkę, doprawiamy sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Przekładamy wszystko do nasmarowanego oliwą naczynia żaroodpornego i zapiekamy pół godziny.

Wszelkiego rodzaju dipy z bakłażana to bardzo popularna przekąska w krajach Bliskiego Wschodu. Są świetne jako dodatek do kanapek, ale równie dobrze smakują np. z krakersami. Składniki: bakłażan, pomidor, cebula, czosnek, natka pietruszki, ostra papryka, sól, pieprz, oliwa, sok z cytryny.

Bakłażana opiekamy w piekarniku, obieramy i kroimy w kostkę, podobnie jak pomidora, cebulę i czosnek. Warzywa przekładamy do malaksera, dodajemy natkę, oliwę, cytrynę i przyprawy. Wszystko miksujemy na gładką masę.

Smażone bakłażany to bardzo smaczny dodatek do wszelkiego rodzaju dań rybnych lub mięsnych. Aby je odpowiednio usmażyć, nie używajmy zbyt dużej ilości tłuszczu, bo warzywa te bardzo chłoną tłuszcz. Potrzebujemy: dwa bakłażany, czosnek, suszone oregano, oliwa, sok z cytryny, sól i pieprz.

Bakłażany kroimy wzdłuż w plasterki i grillujemy na patelni z małą ilością tłuszczu. Czosnek siekamy. Grillowane bakłażany przekładamy na półmisek, polewamy oliwą, sokiem z cytryny, posypujemy przyprawami i posiekanym czosnkiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAkcja służb w kilku województwach. Przejęto 32 tony nielegalnego tytoniu
Następny artykułXXVI Sesja Rady Gminy w Żyrakowie