„W ostatnich dwóch latach ogólna aktywność transakcyjna była nieco niższa niż w poprzednich okresach, jednak sektor energetyczny stanowił wyjątek. Projekty w tym sektorze znacząco napędzały aktywność transakcyjną w Polsce, co odzwierciedla postęp w transformacji energetycznej” – mówił Łukasz Targoszyński, partner w praktyce fuzji i przejęć w kancelarii Baker McKenzie, podczas konferencji klimatycznej Energy Days 2024 w Katowicach.
Łukasz Targoszyński przewiduje, że ten trend nie tylko się utrzyma, ale wręcz nasili. Coraz częściej inwestorami zainteresowanymi projektami fotowoltaicznymi i wiatrowymi są branżowi inwestorzy prowadzący działalność produkcyjną lub inną energochłonną działalność.
Ci inwestorzy, poprzez takie transakcje, chcą sprostać coraz bardziej rygorystycznym normom emisyjności oraz zapewnić sobie dostęp do prawdziwie zielonej energii. Tego typu transakcje stwarzają również szansę na sprzedaż mniejszych projektów fotowoltaicznych i wiatrowych, które wcześniej były trudniejsze do zbycia niż projekty wielkoskalowe. Transformacja energetyczna od strony transakcyjnej obejmuje nie tylko zakup farm fotowoltaicznych i wiatrowych, ale jest znacznie szerszym zjawiskiem.
Widać to na przykładzie transakcji z udziałem funduszy private equity w Polsce, które zmieniły profil spółek, na które patrzą. Inwestorzy instytucjonalni wymagają spełniania wyśrubowanych norm ESG, co sprawia, że fundusze te inwestują w spółki coraz bardziej zgodne z ESG, które zmieniają swoje źródła energii na bardziej zielone. Transformacja energetyczna od strony transakcyjnej to szerokie zjawisko, w którym Baker McKenzie wspiera swoich klientów – podsumowuje Łukasz Targoszyński.
Źródło informacji: Baker McKenzie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS