A A+ A++

5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jedną z nich można spotkać w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej, gdzie …wypożycza książki najmłodszym.

– Z okazji dzisiejszego święta, postanowiliśmy przywołać bohaterów bajek, które są bliskimi przyjaciółmi dzieci. Bawią, ale też uczą. Zachęcam wszystkich małych czytelników do wizyty w naszej placówce. Będą mogli wypożyczyć bajkowe książki, a przy różnych zadaniach wykorzystać swoją wyobraźnię – mówi Małgorzata Skakuj, która w ten wyjątkowy dzień wciela się w rolę Królewny Śnieżki.

Czytelnicy odwiedzający dzisiaj oddział dla dzieci i młodzieży MPBP, mogą liczyć nie tylko na spotkanie z bajkową królewną, ale także na słodkości i zakładki do kolorowania. Otrzymały je już maluchy z Przedszkola nr 6. Dzieci opowiedziały również o swoich ulubionych bohaterach literackich.

Biblioteka dla dzieci i młodzieży

W listopadzie w bibliotece i jej filiach nie zabraknie różnego rodzaju zajęć dla najmłodszych czytelników. Tematem przewodnim będzie oczywiście literatura, ale też sprawy bieżące. Spotkanie dostosowane zostaną do wieku i zainteresowań uczestników, by rozwijać ich wyobraźnię i kreatywność.

Oddział dla dzieci i młodzieży przy ul. Niepodległości 13 proponuje spotkania z literaturą dotyczące Niepodległości, ale też nowości wydawniczych oferowanych przez bibliotekę. Chętni mogą zapisywać się pod numerem 81 751 28 04 wew. 26.

– Zajęcia będą skupione wokół książek „Basia i wolność” i „Kto ty jesteś” Michała Rusinka. Poruszone zostaną zagadnienia związane z symbolami narodowymi, wolnością, patriotyzmem. Ponieważ mamy też wiele nowych książek, będziemy zachęcać do ich wypożyczania – mówi instruktor Joanna Makuszewska.

Już niebawem w siedzibie głównej pojawi się wystawa, która będzie efektem pracy uczestników warsztatów komiksowych. Prowadzą je Grzegorz Nowicki oraz Emilia Skubis z Fundacji 8kolor oraz pracowni artystycznej „Z głową w chmurach”.

„Dzień Jeża” to jedna z propozycji Filii nr 1, mieszczącej się przy ul. Ratajczaka 7. Zajęcia o tej tematyce odbyły się w tym tygodniu, zaplanowano je również w przyszłym dla klasy 3 ze Szkoły Podstawowej nr 3.

–  Zachęcamy jednak do kontaktu z nami chętnych nauczycieli, którzy chcieliby zabrać swoich uczniów na spotkanie czytelnicze z przyrodą, poświęcone na przykład właśnie jeżom. Dodatkowo, w jego ramach, możemy też wykonać z dziećmi prace plastyczne – mówi Paulina Zakrzewska z F nr 1.

Placówka realizuje również zajęcia z cyklu „Zaczytane Polesie”. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat. Na najbliższym, które odbędzie się dzisiaj o godz. 17.00, młodzi literaci zajmą się książką „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek.

Zapisy na wszystkie spotkania pod numerem telefonu 506 026 165 lub mailowo: [email protected].

Filia nr 3 znajdująca się przy ul. Kosynierów 6, zaprasza najmłodszych do udziału w dwóch spotkaniach. Będą to zajęcia z cyklu „Ciekawi świata” oraz Dzień Tolerancji. Zapisy pod numerem telefonu 690 545 990.

– Prowadzimy spotkania zarówno dla grup zorganizowanych tj. grup przedszkolnych lub klas, jak i dla osób chętnych, które zechcą nas odwiedzić, po uprzednim kontakcie telefonicznym – wyjaśnia Magdalena Antończak, kierownik F nr 3. – „Ciekawi świata” to zajęcia cykliczne o tematyce podróżniczej. Na podstawie literatury omawiamy zagadnienia dotyczące kultury różnych państw, a dzieci i młodzież mają możliwość poznać ciekawe różnice kulturowe, wyjątkowe tradycje. W październiku spotkania dotyczyły Portugalii. Listopad poświęcimy kulturze Wielkiej Brytanii.

Dzień Tolerancji w filii przy ul. Kosynierów 6 obchodzony będzie 16 listopada. Uczestnicy spotkania podyskutują o szeroko rozumianym i często praktykowanym hejcie, a także o tym, jak ważna jest zarówno samoakceptacja, jak i akceptacja ze strony innych osób.

Nowości na półkach

Biblioteka i jej filie wzbogaciły się o wiele nowości wydawniczych, zakupionych dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sztuki. Starsi czytelnicy mogą wybierać spośród, między innymi, literatury obyczajowej, sensacyjnej, ale też klasyki. Nie brakuje również gier planszowych, które cieszą się dużym powodzeniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

– To nie koniec książkowych zakupów. Do końca listopada pojawi się jeszcze wiele kolejnych pozycji. Zapraszamy do nas i mamy nadzieję, że na bibliotecznych półkach każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – mówi J. Makuszewska.

Wystawa Lema

W holu biblioteki przy Niepodległości 13 można oglądać wystawę poświęconą twórczości Stanisława Lema, pozyskaną z Centrum Kultury. Na kilkunastu planszach znajdziemy biografię pisarza oraz cytaty z jego książek.

Wystawa jest zwieńczeniem spotkania „Lem – influencer wszech czasów”, zorganizowanego w ramach  projektu „Biblioteka 2077 – cykl spotkań animujących czytelnictwo młodzieży”. Został on zrealizowany z programu Partnerstwo dla książki, sfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wystawa będzie czynna do czerwca 2022 roku.

aw

bajki Głos Świdnika literatura MPBP Świdnik nowości spotkania Świdnik wystawa

Artykuł przeczytano 188 razy

Last modified: 5 listopada, 2021

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPIT-36: dla kogo jest przeznaczony, kiedy złożyć i zapłacić podatek
Następny artykuł23-latek zatrzymany z marihuaną. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności