Teatr Baj Pomorski obchodzi 75. urodziny. Dokładnie 1 kwietnia 1945 r. Irena Pikiel-Samorewiczowa, wileńska repatriantka, przybyła do Bydgoszczy z dokumentem konstytuującym powstanie pomorskiego teatru lalek.
Decyzję o powołaniu teatru podjęło z Ministerstwo Kultury i Sztuki. Jego pierwszą siedzibą był budynek dawnej Rzeźni Miejskiej w Bygdgoszczy. Tam też 28 października 1945 r. odbyła się pierwsza premiera “O krawczyku Wędrowniku” Ewy Szelburg-Zarembiny.
Warunki lokalowe stanowiły sporą trudność w sprawnym funkcjonowaniu instytucji. Szczęśliwie, już w 1946 roku pojawiła się propozycja przeniesienia teatru do Torunia. Jego nowe lokum miało znajdować się w budynku, w którym wcześniej mieścił się niemiecki Teatr Zamkowy. Budynek przy ulicy Piernikarskiej 9 w Toruniu godnie przyjął teatralnych przybyszów zza miedzy.
W 2005 budynek przeszedł gruntowny remont i nastąpiła jego rozbudowa. Teatralna “szafa” (taki charakterystyczny kształt nadano wejściu do budynku) otwarta została 5 listopada 2006 r., a jej forma jest efektem współpracy scenografa, Pavla Hubički z dyrektorem teatru Zbigniewem Lisowskim. Do dziś stanowi ona architektoniczną ciekawostkę na mapie Torunia i wzbudza zachwyt gości odwiedzających nasze miasto. Obecnie trwają prace nad stworzeniem w ogrodzie plenerowej Sceny Szekspirowskiej.
Teatr tworzy spektakle niebanalne, skłaniające do refleksji bądź po prostu do mądrej zabawy. Zespół aktorski wiele razy dowiódł swej elastyczności, umiejętności odnajdywania się w rozmaitych teatralnych poetykach. Baj Pomorski, oprócz codziennej repertuarowej działalności, organizuje również dwa festiwale: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” oraz Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
Twórcom teatru dziękujemy za wszystkie wzruszenia, radości i zachwyty, których na co dzień nam dostarczają. Życzymy by zawsze czerpali radość ze spotkań z publicznością, a obcowanie z bajkową magią niech podtrzymuje w nich dziecięcą radość życia!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS