Jeśli będziesz wypalać trawy i przypadkiem spalisz swój dobytek, nie licz na odszkodowanie od ubezpieczyciela.
Jest susza i jak pokazały ostatnie dni, o zaprószenie ognia bardzo łatwo. Spłonąć mogą zarówno cenne zasoby przyrodnicze, łąki, lasy czy uprawy, ale też dom razem z całym dobytkiem.
Warto sprawdzić: Dom zniszczony, odszkodowanie starczy na drzwi. Co robić?
Nawet jeśli stosujemy liczne zabezpieczenia przeciwpożarowe, nigdy nie możemy mieć pewności, że ogień nie strawi naszego dobytku, dlatego przyda się polisa chroniąca nieruchomość oraz przedmioty, który się znajdują w mieszkaniu, od pożaru oraz innych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie nieruchomości nie jest drogie i za kilkaset złotych rocznie można objąć ochroną średniej wielkości dom.
Zadbaj o przewody
W 2015 r. strażacy gasili ogień w domach i mieszkaniach prawie 32 tys. razy. Z roku na rok liczba zdarzeń rośnie. Najczęściej przyczyną pożarów są: nieprawidłowe działanie pieców, grzejników oraz ludzka nieostrożność, na przykład pozostawienie niezgaszonego niedopałka papierosa czy włączonego żelazka. Częstą przyczyna pożarów jest także zapalenie się sadzy w przewodzie kominowym, który powinien być regularnie czyszczony: raz na trzy miesiące trzeba czyścić przewody dymowe w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym i raz na sześć miesięcy dla palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym. Oprócz tego raz w roku osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje powinna przeprowadzić kontrolę przewodów kominowych.
Ubezpieczyciele zastrzegają, że niedopełnienie tych obowiązków może skutkować ograniczeniem lub nawet odmową wypłaty odszkodowania, jeśli będzie miało wpływ na powstanie czy rozmiar szkody. Obecnie, w czasie epidemii niektórzy asekuratorzy luzują wymogi. W Link4, jeśli wykonanie okresowych przeglądów kominowych oraz przeglądów instalacji gazowej lub elektrycznej przypada na czas epidemii, ich brak nie będzie miał wpływu na wypłatę odszkodowania.
– Okresowe przeglądy są bardzo ważne z punktu bezpiecznego użytkowania domu, ale rozumiemy, że w tej wyjątkowej sytuacji nasi klienci chcą zachować pełne zasady izolacji i nie narażać się na wizyty osób z zewnątrz – wyjaśnia Agata Ambroziak-Rogulska, dyrektor Departamentu Produktu w Link4. – To odstąpienie dotyczy tylko przeglądów, które planowo miały zostać wykonane w okresie epidemii. Zakładamy, że będzie ono obowiązywać do 30 czerwca – dodaje Ambroziak-Rogulska.
Czym jest suma ubezpieczenia
Ubezpieczeniem objęte są szkody spowodowane działaniem ognia niekontrolowanego, który niszczy mienie nieprzeznaczone do spalenia. Polisa chroni nieruchomość, a więc konstrukcję budynku i jego elementy stałe, takie jak drzwi czy okna. Na życzenie właściciela ochroną mogą zostać objęte ruchomości domowe, czyli na przykład meble, sprzęt RTV i AGD, elementy dekoracyjne, rzeczy osobiste, dokumenty – wszystko to, co stanowi własność ubezpieczonego i znajduje się w mieszkaniu. Do ubezpieczenia można włączyć także obiekty przynależące do nieruchomości, takie jak np. garaż, piwnicę, budynek gospodarczy, panele słoneczne czy altankę w ogrodzie.
Warto sprawdzić: Gdzie ubezpieczyć mieszkanie lub dom. Ranking „Rz”
Kluczowe znaczenie ma suma ubezpieczenia, czyli górna kwota, do wysokości której towarzystwo wypłaca odszkodowanie. Jeśli będzie zbyt niska, to odszkodowanie nie zrekompensuje poniesionych strat. Z kolei przy określaniu wartości ruchomości domowych należy pomyśleć o wszystkich przedmiotach użytkowych wykorzystywanych w domu i orientacyjnie zsumować ich wartość. Chodzi m.in. o meble, książki, odzież i inne przedmioty codziennego użytku, sprzęt audiowizualny, komputerowy, turystyczny, np. rowery, a także o wózki dziecięce, biżuterię i gotówkę.
Przed zawarciem umowy warto sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), czy zakład ubezpieczeń stosuje limity odpowiedzialności dla konkretnych grup mienia (np. biżuteria, sprzęt audiowizualny, ruchomości domowe zgromadzone w piwnicy lub garażu) i czy limity te są dla nas wystarczające.
Zakres dopasowany do potrzeb
Każdy ubezpieczyciel inaczej kształtuje zakres ochrony. Nawet w przypadku ubezpieczenia jednego rodzaju ryzyka (np. pożar) zakres ubezpieczenia w poszczególnych ofertach może być różny, gdyż każde towarzystwo inaczej może zdefiniować dane ryzyko.
Przy zakupie polisy trzeba podać wszystkie informacje na temat stosowanych zabezpieczeń. Jeśli w mieszkaniu czy domu są zamontowane czujniki dy … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS