Coraz popularniejszym stylem życia staje się Zero Waste (w dosłownym tłumaczeniu „zero marnowania”), polegający na jak największym minimalizowaniu generowanych odpadów, aby nie zanieczyszczać środowiska. To niezwykle potrzebna inicjatywa, bo nasza planeta niemalże „tonie” w śmieciach – w samym tylko 2016 roku wyprodukowaliśmy ich ponad 2 miliardy ton, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w swoim raporcie „Czy zaleją nas śmieci?”.
Zero Waste można stosować w każdym aspekcie życia. Wystarczy trzymać się 5 reguł, które od swych angielskich nazw można nazwać „zasadami pięciu R”: refuse – odmawiać; reduce – ograniczać; reuse – ponownie wykorzystywać; recycle – odzyskiwać i rot – kompostować. Z ich wykorzystaniem z powodzeniem można organizować także posiłki, co pozwoli na zredukowanie marnowanego jedzenia. A jest to, niestety, spory problem.
Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska opracował w tym roku raport koncentrujący się na odpadach spożywczych (Food Waste Index Report 2021). Wynika z niego, że co roku marnujemy 931 milionów ton jedzenia – w gospodarstwach domowych, w sklepach i w przemyśle gastronomicznym, a każdy z nas ma „na sumieniu” ok. 74 kg zmarnowanej żywności rocznie, bo tyle wynosi światowa średnia. Przeważającą część stanowią odpady spożywcze produkowane w domach, bo prawie 570 milionów ton. Ten sam raport wskazuje również, że marnowanie jedzenia jest źródłem aż 8–10% emitowanych gazów cieplarnianych.
Jak zastosować „zasady pięciu R” w kuchni? Wszystko zaczyna się już na zakupach…
Odmawianie. Nawet najbardziej restrykcyjna lista potrzebnych produktów nie zawsze chroni przed pokusami, jakimi są np. promocje. Korzystanie z nich nie jest oczywiście niczym złym i nie stoi w sprzeczności z Zero Waste, o ile dotyczy artykułów o długim terminie przydatności do spożycia lub takich, które można zamrozić. W pozostałych przypadkach istnieje spora szansa, że taki „dodatkowy zakup” ostatecznie wyląduje w koszu na śmieci.
Ograniczanie. W tym punkcie warto zrobić sobie „rachunek sumienia”, czyli zastanowić się, które produkty i jakie ich ilości najczęściej wyrzucamy. Taka wiedza umożliwi rozsądniejsze planowanie zakupów i zredukowanie ilości marnowanego jedzenia. Nieco bardziej restrykcyjnym rozwiązaniem jest planowanie posiłków, a tym samym potrzebnych składników, które trzeba kupić. To pozwoli na zminimalizowanie odpadów spożywczych niemalże do zera.
Ponowne wykorzystywanie. Wiele artykułów jest pakowanych w pojemniki wielokrotnego użytku, takie jak np. słoiki. Warto je zachować, bo mogą się przydać m.in. do przechowywania sypkich produktów lub do przygotowania domowych przetworów.
Odzyskiwanie. Pozory często mylą, także w kuchni – produkt, który na pierwszy rzut oka nadaje się już tylko do wyrzucenia, czasem może zostać jeszcze wykorzystany. Przykładem jest np. czerstwy chleb, który można przecież zetrzeć na bułkę tartą. Natomiast z owoców i warzyw, które nie wyglądają już zbyt apetycznie, można wyczarować pyszny (i zdrowy!) koktajl. W internecie nie brakuje podobnych pomysłów na zużycie z pozoru zmarnowanego jedzenia, wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę.
Kompostowanie. To doskonałe rozwiązanie na wykorzystanie resztek żywności, takich jak obierki po warzywach czy skorupek jajek. Co więcej, nie potrzeba do tego dużej przestrzeni ani nawet małego ogrodu, ponieważ na rynku są dostępne także domowe kompostowniki. Są niewielkie, a często też bardzo estetyczne. Przygotowany w nich kompost to zaś doskonały nawóz dla roślin.
Stosując w kuchni zasady Zero Waste nie tylko przysłużymy się naszej planecie, ale też domowym finansom. Zakupione jedzenie, które koniec końców i tak ląduje w śmietniku, to bezsensowne obciążenie budżetu. Warto więc wprowadzić w życie choć kilka dobrych rozwiązań. Szczególnie teraz, kiedy ceny żywności galopują w górę.
Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zero_Waste;
https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2020/09/PIE-Zalew-smieci.pdf;
https://www.unep.org/resources/report/unep-food-waste-index-report-2021;
https://www.brw.pl/blog/ekologiczna-kuchnia-rozsmakuj-sie-w-trendzie-eko/.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS