A A+ A++

Naukowcy z St. Jude Children’s Research Hospital w Memphis (USA) ustalili, ze jest związek między szczepieniem przeciwko COVID-19 a mniejszą liczbą bezobjawowych infekcji. A to właśnie “bezobjawowcy” tak mocno wpływają na rozwój pandemii koronawirusa.

Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym numerze “Journal of the American Medical Association”.

Badanie jest jednym z pierwszych, które wykazało związek pomiędzy szczepieniem przeciwko COVID-19 a mniejszą liczbą bezobjawowych infekcji. Kiedy pierwsza ze szczepionek – wyprodukowana przez Pfizer i BioNTech – została dopuszczona do użytku, stwierdzono, że ma wysoką skuteczność w zapobieganiu potwierdzonemu laboratoryjnie COVID-19 oraz że jej dwie dawki skutecznie zmniejszają objawy choroby, hospitalizację i ryzyko zgonu. Jednak związek z bezobjawowymi zakażeniami był niejasny.

– Chociaż potrzebne są dalsze badania, to z naszych wstępnych ustaleń wynika, że z dużym prawdopodobieństwem szczepienia zmniejszają przenoszenie SARS-CoV-2 – mówi dr Diego Hijano, główny autor publikacji.

Szczegóły eksperymentu

W badaniu wzięło udział 5 217 pracowników szpitala St. Jude, którzy zgodnie z wytycznymi stanowymi mieli prawo do szczepień w pierwszej kolejności. W okresie od grudnia 2020 do marca 2021 zaszczepiono ponad 58 proc. z nich (większość otrzymała obie dawki).

Okazało się, że ogólnie szczepienie zmniejszyło ryzyko bezobjawowego i objawowego zakażenia SARS-CoV-2 o 79 proc. (w porównaniu do niezaszczepionych pracowników szpitala). Analiza samych infekcji bezobjawowych wykazała zaś, że szczepienie zmniejszyło ich ryzyko o 72 proc.

Ochrona przed zakażeniem była jeszcze większa u uczestników, którzy przyjęli obie dawki preparatu. Tydzień lub dłużej po otrzymaniu drugiej dawki zaszczepieni pracownicy byli o 96 proc. mniej narażeni na zakażenie SARS-CoV-2 niż pracownicy niezaszczepieni. Kiedy naukowcy wzięli pod lupę same bezobjawowe infekcje, okazało się, że pełny cykl szczepienia zmniejszył ich ryzyko o 90 proc.

Jeśli chodzi o szczegóły, to w trakcie badania 236 z 5217 objętych analizą pracowników uzyskało wynik pozytywny testu na SARS-CoV-2. Było wśród nich 185 niezaszczepionych osób i 51 osób, którym podano co najmniej jedną dawkę szczepionki.

Prawie połowa pozytywnych przypadków, czyli 108, nie zgłaszała żadnych objawów choroby. Przypadki bezobjawowe obejmowały 20 pra … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKami Rita Sherpa poprawił rekord wejść na Mount Everest
Następny artykułPolska poza UE? Fundacja Batorego ostrzega przed wyrokiem TK