Niemcy uważane są za znacznie mniej wiarygodne niż jeszcze rok temu – szczególnie w Polsce, Turcji i USA. Główną przyczyną jest najprawdopodobniej postawa rządu w Berlinie wobec wojny na Ukrainie – wynika z badania przeprowadzonego przez sondażownię Kantar Public i niemiecki think tank Marshall Fund wśród 14 krajów świata.
Rezultaty opracowania jednoznacznie wskazują, że Niemcy straciły zaufanie innych krajów. “Można to wytłumaczyć niezdecydowaną postawą Niemiec wobec konfliktu na Ukrainie” – komentuje autorka badania Gesine Weber.
Wzrost nieufności do Niemiec jest szczególnie widoczny w Polsce. Na pytanie, czy RFN jest wiarygodnym partnerem dla ich kraju, tylko połowa ankietowanych Polaków odpowiedziała twierdząco. Nieufność Polaków wobec Niemiec wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 7 punktów procentowych.
Polska jako kraj frontowy, graniczący z Ukrainą, dostrzega zagrożenie dla swojej integralności terytorialnej ze strony Rosji. A Polacy nie są pewni, na ile w obecnej sytuacji mogą polegać na Niemczech. Ponadto długoletnia współpraca Niemiec z Rosją przy gazociągu Nord Stream 2 oraz wyczekiwanie na dostawy niemieckiej broni (dla Ukrainy – przyp.red. – PAP) nadszarpnęły zaufanie Polski – wyjaśnia Weber.
Duża zmiana w postrzeganiu Niemiec jako kraju wiarygodnego odnotowano również w USA, Hiszpanii i Turcji. Utrata zaufania, zwłaszcza wśród niektórych najbliższych partnerów, jest znacząca – podkreśla Weber.
Co ciekawe, z danych wynika, że Niemcy bardzo mocno wspierają Ukrainę. Jeśli wziąć pod uwagę pomoc wojskową, humanitarną i finansową, to według danych Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii z początku sierpnia Berlin zajmuje czwarte miejsce za USA, instytucjami UE i Wielką Brytanią – mówi Weber. Jak dodaje, “szkody wizerunkowe zostały już wyrządzone” i aby poprawić swoją reputację, “rząd federalny (Niemiec – przyp. red. PAP) powinien lepiej się komunikować”.
Według badania w Polsce 56 proc. respondentów uznało Paryż za wiarygodnego partnera – to o 11 punktów procentowych mniej niż przed rokiem. “To wynika zapewne z kontaktów prezydenta Francji (Emmanuela Macrona) z głową państwa rosyjskiego (Władimirem Putinem). Nie do przyjęcia dla Polski było to, że Macron kontynuował ten dialog” – ocenia Weber i podkreśla, że “zwycięzcami w skali zaufania okazały się kraje, które wcześnie i wyraźnie opowiedziały się w związku z wojną na Ukrainie – głównie Polska i USA”.
W Niemczech 44 proc. osób uważa Polskę za wiarygodną (wzrost o 12 punktów procentowych), USA jest wiarygodnym partnerem dla prawie dwóch trzecich respondentów (wzrost o 14 punktów procentowych). W Niemczech wzrosło także zaufanie do Wielkiej Brytanii.
Badanie “Transatlantic Trends” zostało przeprowadzone przez firmę badawczą Kantar Public na przełomie czerwca i lipca. Wywiady przeprowadzano z mieszkańcami Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Litwy, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS