A A+ A++

Badanie nad immunoterapią przedoperacyjną w leczeniu czerniaka, z udziałem polskich naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, zostało uznane za jedno z dwunastu najważniejszych badań klinicznych na świecie. Ma ono szanse zmienić standardy leczenia onkologicznego.

Polscy naukowcy biorą udział w jednym z najważniejszych onkologicznych badań klinicznych na świecie

Profesor Piotr Rutkowski oraz dr Joanna Płaczke z Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie wraz z badaczami z 5 krajów przeprowadzili badanie dotyczące leczenia przedoperacyjnego czerniaka trzeciego stopnia za pomocą immunoterapii skojarzonej nivolumabem i ipilimumabem. Głównym jego celem było porównanie skuteczności leczenia, w którym operację poprzedza podanie dwóch cykli immunoterapii skojarzonej, z tradycyjnym leczeniem pooperacyjnym. 

Badanie to zapoczątkowane było przez grupy badawcze z Holandii i Australii. Miało charakter akademicki oraz były niezależne finansowo. Jak powiedział prof. Piotr Rutkowski, zespół otrzymał jedynie lek na leczenie przedoperacyjne. 

Badanie przeprowadzono w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie oraz w blisko 20 ośrodkach na całym świecie.

–  W ciągu dwóch lat badaniu poddano 400 chorych. Już po bardzo krótkim okresie obserwacji, bo po niespełna roku, zauważono, że przeżycia pacjentów wolne od zdarzeń (tzw. event-free survival) były o 26% lepsze w grupie, która otrzymała tylko te dwa cykle przedoperacyjnie, w stosunku do chorych, którzy otrzymywali standardowe leczenie pooperacyjne – wyjaśnia profesor Rutkowski. 

Ponadto, badanie wykazało prawie całkowitą odpowiedź patomorfologiczną u blisko 60% pacjentów, co w praktyce oznacza, że czerniak prawie całkowicie zniknął z węzłów chłonnych. 

Badanie z udziałem polskich naukowców może zmienić leczenie onkologiczne

– To badanie może zrewolucjonizować podejście do terapii nie tylko czerniaka, ale i innych nowotworów, bo zamiast leczyć pacjentów, w tym przypadku, przez rok, leczymy ich przez 6 tygodni! Uważam także, że to badanie może stać się podstawą do zmiany programu lekowego w Polsce. To pozwoliłoby na szybsze wdrożenie nowej metody leczenia, bo leczenie to jest nie tylko skuteczniejsze, ale również bardziej ekonomiczne, czyli korzystne zarówno dla pacjentów, jak i systemu opieki zdrowotnej – mówi profesor Rutkowski.

Jak czytamy na stronie NIO, badanie międzynarodowego zespołu z udziałem polskich naukowców jest krokiem milowym w leczeniu czerniaka, dając nadzieję na bardziej skuteczne i krótsze terapie dla pacjentów na całym świecie. Badania niekomercyjne są jednak rzadkością, a w Polsce Agencja Badań Medycznych finansuje je dopiero od 4 lat.

– Przykład powyższego badania pokazuje, że niekomercyjne badania kliniczne inicjowane przez lekarzy-naukowców mogą skutkować znaczącymi zmianami w standardach leczenia. Dlatego zachęcam naukowców NIO do aplikowania w bieżącym konkursie na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze w obszarze onkologii, ogłoszonym przez Agencję Badań Medycznych. Liczę na to, że nasz Instytut pozostanie liderem pozyskiwania funduszy z tej agencji badawczej, a realizacja projektów przełoży się na przyszły dorobek publikacyjny i postęp w leczeniu pacjentów onkologicznych – podsumowuje profesor Michał Mikula, Dyrektor ds. Naukowych NIO-PIB.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDuże szanse rozwoju dla polskich firm
Następny artykułProjekt Uproszczonego Planu Urządzania Lasu dostępny do wglądu w Urzędzie Miejskim w Wadowicach