A A+ A++

19.02.2021r. 21:09

Agencja badawcza Kantar na zlecenie Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przeprowadziła badanie opinii publicznej, które pokazało luki w wiedzy o smogu i jego źródłach u osób używających węgla do ogrzewania domu.
W badaniu Kantaru 43 proc. Polek i Polaków korzystających z węgla przyznało, że problem zanieczyszczenia powietrza w ich miejscu zamieszkania jest bardzo lub dość poważny. Jednak najwięcej badanych (35 proc.) mylnie wskazało nie spalanie paliw stałych, a transport samochodowy, jako główne źródło zanieczyszczenia powietrza.

W miastach transport samochodowy rzeczywiście w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Jednak w skali kraju to spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w domach powoduje największe zanieczyszczenie powietrza szkodliwymi pyłami zawieszonymi.

Osoby ogrzewające swoje domy węglem mają też świadomość ogólnych negatywnych skutków zdrowotnych spalania węgla. Natomiast mniej niż połowa z nich ma świadomość, że instalacja do spalania węgla może powodować emisje także wewnątrz domu, czy pomieszczenia wpływając negatywnie na zdrowie nie tylko sąsiadów, ale samych domowników.

Fundacja ClientEarth spytała też osoby ogrzewające domy węglem o kwestie związane z wymianą starych źródeł ciepła. Większość (83 proc.) respondentów i respondentek przyznaje, że władze w niewystarczającym stopniu lub wręcz w ogóle nie pomagają mieszkańcom, którzy chcieliby wymienić swój piec węglowy.

Ten wynik potwierdza głosy krytyki kierowane pod adresem rządowego programu Czyste Powietrze – uważa Fundacja. Ludzie, którym jest on dedykowany, nie zawsze wiedzą o jego istnieniu.

Co czwarta osoba (27 proc.) zadeklarowała, że chciałaby wymienić swój piec węglowy, jednak nie wie jak to zrobić. Badanie zrealizował KANTAR w grudniu 2020 roku metodą CATI – wywiadów telefonicznych. Przeprowadzono je na reprezentatywnej próbie 500 Polaków i Polek ogrzewających swoje domy lub mieszkania węglem.

Badanie przeprowadzono przy okazji kampanii ClientEarth wzywającym producentów do zrezygnowania z nazwy węgla “ekogroszek”. W I kwartale 2021 roku zamierza przedstawić wyniki ekspertyzy naukowej dot. emisji szkodliwych substancji podczas spalania węgla typu “ekogroszek”.

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi jest organizacją pozarządową, która przy pomocy prawa działa na rzecz klimatu i ochrony środowiska.

Źródło: 300gospodarka.pl

CIRE poleca

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXXX sesja Rady Powiatu Nowosolskiego VI kadencji
Następny artykułDzięki niemu Unia była wielka. Odszedł trener Anatol Muszała